1 500 453 läst ·
15 344 svar
1500k läst
15,3k svar
GAAAAHHHH!!!
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Bästa och billigaste fälgrenöring som finns. Kostar ca en hundring och räcker många år. Blanda ut några matskedar i en hink med vatten och blaska på fälgarna, låt verka och tvätta med mjuk svamp. Otroligt effektivt.
Tänker att man inte har tid alltid o stå och blanda utan lättare o ha tex. Några liter färdigblandat som man har i en lågtryckspruta..Alfredo skrev:
Ska testa för dom är snuskigt dyra annars!
Läste lite om oxalsyra:
Vissa metaller, exempelvis olika legeringar av aluminium, kan angripas av oxalsyra även i måttliga koncentrationer. Även galvaniseradeytor reagerar starkt med oxalsyra.
Är det så bra att spruta på alufälgar?
Vissa metaller, exempelvis olika legeringar av aluminium, kan angripas av oxalsyra även i måttliga koncentrationer. Även galvaniseradeytor reagerar starkt med oxalsyra.
Är det så bra att spruta på alufälgar?
Det ingår som sagt som verksamt beståndsdel i fälgrent och jag har använt det flera år och har inte sett något annat än att fälgarna blivit väldigt rena. Det är också väldigt bra att använda på den bruna randen man får på vattenlinjen på båten, men där ser jag tydligt att när det rinner ner på trailern som är galvad att det blir fula fläckar.Rejäl skrev:
Förstår att det är det i fälgrent, men har du något blandningsförhållande som du vet funkar? Typ xx gram per liter vatten?M Myckling skrev:Det ingår som sagt som verksamt beståndsdel i fälgrent och jag har använt det flera år och har inte sett något annat än att fälgarna blivit väldigt rena. Det är också väldigt bra att använda på den bruna randen man får på vattenlinjen på båten, men där ser jag tydligt att när det rinner ner på trailern som är galvad att det blir fula fläckar.
Om de är lackade är det nog lugnt, men man ska såklart vara försiktig med syror på metall.Rejäl skrev:
Nej jag har inte varit så noggrann. Men uppskattningsvis en dl i en 10-litershink. Sedan tar jag en tvättsvamp och tvättar med lösningen och sköljer rätt omgående. Men jag upplever det inte alls aggressivt på fälgarna och direkt man man häller på vatten späds syran ut och blir "ofarlig"Rejäl skrev: