I ett projekt med radonsanering i sommarhuset behöver vi lägga till överluftsventiler i några dörrar. Firman som utför jobbet är duktiga men har inte så mycket koll på det estetiska. Enkla, runda galler i plast erbjuds. Inget jag klandrar dem för, men vi kan göra bättre med tillgång till maskiner och hantverkskunskap.
Överluftsventiler i gamla massisva fyllnadsdörrar har jag dock inte gjort tidigare. Bara sett varianter med utfrästa spår i över eller underkant. Det vore en acceptabel lösning utseendemässigt.

Några andra sygga idéer och lösningar på överluftsventiler i fyllnadsdörrar? Posta gärna bilder på hur ni har löst det.

Man håller upp en rund plastventil mot en vit dörr med en röd markering bredvid, visar exempel på ventilering för radonsanering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
C
Johan Gunverth Johan Gunverth skrev:
Bara sett varianter med utfrästa spår i över eller underkant. Det vore en acceptabel lösning utseendemässigt.
Själv skulle förstahandsalternativet vara ett väggmonterat överluftsdon, kanske ett sådant rektangulärt som är avsett för montering ovanför dörren. Men det är ju inte säkert att det låter sig göras med rimliga insatser, beroende på väggkonstruktion, kakel, osv.

I andra hand släppa in luften under/över dörrbladet, vid behov med hjälp av ett snyggt urtag i karm eller dörrblad. Det behövs ju inte en särskild stor spalt för att motsvara arean av några sådana där små runda ventiler.

Att ta upp hål i dörrbladet känns lite brutalt, även om man ser det rätt ofta.
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
Hål i dörrbladet måste vara sista utvägen.
Att fräsa en spalt i ovankant och/eller nedankant av karmen/dörrbladet bör väl räcka, och är inte särskilt svårt för den som har lite hantverksskicklighet.
Ex) En luftspalt om 3x500 mm = 1500 mm2 <=> Cirkel med diam 43,7 mm.
 
  • Gilla
cpalm
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.