1 831 958 läst ·
27 573 svar
1832k läst
27,6k svar
För tidigt att köpa elbil? Räckvidd
Självklart men när det kommer till att köpa elbil verkar det klart… så fort jag påstår att elbil inte passar alla så kommer folk med att nya elbilar minsann är bra. En ny elbil med bra räckvidd, IX3 / EX60 P12 är nära mijonen och då är det som sagt inga problem alls.useless skrev:
Hans miljon i skatter lär dessutom vara latent vinstskatt och att betala av den är enligt mig väldigt mycket mindre konsumtion än att köpa en ny elbil (eller annan bil). Så parallellen blir intressant eftersom att konsumera en bil med motivet att jag måste köra till jobbet är ok men att flytta för att slippa köra bil till jobbet för en miljon (trots att det ”bara” är skatt) är inte ok.
Det är givetvis en del säkerhetsrutiner och man behöver lyft och så. Men på typ alla elbilar tror jag inte det är ngt problem att byta hela batteriet, möjligen att ngn måste kodas in eller så efteråt. Men problemet är ju att man oftast inte vill byta hela batteriet utan laga delar av det.kisumisu skrev:
Var inte jag som skrev om den.
Bara citerade och ja jag tycker bilarna borde ha batterier som en lekman kan byta ut! Det har väl knappt nån idag?!
Min pluginhybrid har under bakluckeutrymmet nån batteripack som kanske går lätt byta själv vet ej 👍 vill inte öppna upp och förlora garantin i onödan. Men när garantin går ut skall detta undersökas vidare 😎
Obs jag har även 100% elbil och gillar elbilar annars!
Det kan vara nästan omöjligt att ens öppna batteriet (Tesla) men å andra sidan kan man byta en kontaktor för 300 kr, som efter några tusen mil måste bytas på Tesla, via en liten lucka under bilen på samma bil, så batteriet måste inte ens ner.
Ja lönen stämmer men jag får inte låna mer trots att belåningsgraden är väl under 50%P PHPersson skrev:Tja jag är inte ensam uppenbarligen när du inte ens klarar att citera det jag skrev, är det ”copy paste” eller läsa / skriva du har svårigheter med?
Men eftersom jag själv är ingenjör så har jag svårt att tro att en specialistingenjör inte får låna en miljon då lönen bör ligga på 50-60 eller kanske mer. Dessutom har en en sambo med jobb så ja i min naiva värld borde de få låna en miljon.
Jag tog lån när jag köpte fastigheten för snart 15år sedan.
Och har sedan lagt 2miljoner på att bygga ut och bygga om.
Ser likadant ut för kollegor jag känner.
Förresten så räcker inte 1 miljon för vinstskatt, lagfart och pantbrev.
I Stockholm är det gratis på natten utom i de mest centrala delarna för det kostar 24/7. Inga konstiga regler runt detta.pacman42 skrev:
Vad är det för tillstånd som behövs i Göteborg? Kan jag inte besöka och parkera över natten?
Ja eftersom de inte får låna på huset så får de med andra ord låna för att köpa bil och då är det för tidigt för dem om du frågar mig. Skulle aldrig låna till kapitalvaror med hög risk.A AndersS skrev:
Men kanske kan de köpa en Leaf från 2018? Det är också en elbil.
Finns det någon som kör IX3 och kan svara på:
- Finns det keyless på bakdörrarna?
- Går det att stänga av automatiskt låsning och upplåsning på GPS position?
- Finns det sensorer som känner av nyckel i bilen, tex om ett par åker i bilen och en sitter kvar, låser och larmar då bilen?
- Kan man köra klimatisering oändlig utan timer? (Självklart inte om det är låg batterinivå.
- Finns det en låsupp knapp av laddkabeln innanför laddluckan?
- Finns det keyless på bakdörrarna?
- Går det att stänga av automatiskt låsning och upplåsning på GPS position?
- Finns det sensorer som känner av nyckel i bilen, tex om ett par åker i bilen och en sitter kvar, låser och larmar då bilen?
- Kan man köra klimatisering oändlig utan timer? (Självklart inte om det är låg batterinivå.
- Finns det en låsupp knapp av laddkabeln innanför laddluckan?
Tror det är oerhört mycket bättre att bo kvar och köra bil till jobbet än att ta idiotiska blancolån. Vem fasen är så korkad att man kommer på en sådan idé?....P PHPersson skrev:
Fråga bankerna hur de räknar, jag har väldigt låg belåningsgrad och bra inkomst.
Men har man byggt allt själv och köpt billigt så kan man 15år senare bo i ett hus med hög värdering.
Då blir det mycket i vinstskatt. Och tro mig, jag orkar inte göra om det.