Monterar mitt första fönster, ett fast 130x130 cm. Det har förmonterade Adjufix, 2 st per sida samt 1 uppe respektive nere. När jag skulle skruva in den sista karmhylsan uppe till höger lyckades jag dra den åt fel håll så att gängorna förstördes. Vad tusan gör jag nu?
Den late inom mig funderar på om det räcker att sätta skruven igenom ändå och låta det vara.
Den late inom mig funderar på om det räcker att sätta skruven igenom ändå och låta det vara.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Produkter som diskuteras: "adjufix"
Adjufix
Om du behöver material för att fästa fönsterkarmar i trä eller betong, kolla in vårt sortiment med Adjufix-produkter. Med deras verktyg, skruvar och hjälpmedel kan du utföra arbetet snabbt och få ett proffsigt resultat!
Läs mer
Besserwisser
· östergötland
· 2 773 inlägg
Den late i mig hade nog sågat till en distans som passar imellan och sedan skruvat..
Tack för svar! Funderade på att sätta dit distansklossar men släppte det när jag tänkte att det kanske förstör drevningen. Men att såga till något är ju bättre, låter som att det borde fungera bra.plåtrickard skrev:
Det hade varit klokt men tyvärr är det en lackad träkarm, så det hade inte gått att dölja. Min fru lägger veto 
Sätt kilar vid den och dra i skruven. Är ju fast fönster var skall de ta vägen när foder och smyg är på plats.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden