Byggahus.se
M mrmlz skrev:
Kolla vilken modell det är och läs monteringsanvisningen, det beror på modell!
Hitta mig EN rund golvbrunn som är godkänd för bjälklag så ska jag äta min vänstra sko! ;)
 
  • Haha
  • Gilla
  • Wow
TCG och 5 till
  • Laddar…
E emni0032 skrev:
Tack, det är faktiskt just honom jag har fått tag på! Bra tips att få saker skriftligt också. Jag var där idag med och de har förstått att det är pausat och att besiktning blir på onsdag, men ännu bara diskuterat det muntligt.
:rofl: Världen är liten. Jag verkar på ”andra sidan ” Micke. Dvs. Det händer att han besiktigar det vi utfört. Det var nog minst ett par år sedan jag stötte på honom.
Om jag ska börja med att ge honom en ”känga” så tycker jag att det är viktigt att en besiktningsman börjar med att läsa igenom själva beställningen. Sen utför man besiktningen. Där kan jag tycka att Micke slarvat tidigare.

Ska jag nu ge honom lite Ros också så är han kunnig. Han ser vad som är rätt och fel. Det är därför jag kan rekommendera honom.
Jag hoppas att han har ”utvecklat” sina rapporter lite mer.
Du får därför gärna återkoppla så kan jag förklara lite mer vad jag menar.

Enligt dina bilder ser det ut att finnas flera ”fel”. Man utgår från gällande branschregler som tyvärr är anpassade efter nyproduktion.
När det gäller dina radiatorrör som kommer upp ur golv så blir det svårt att hitta något försvar.

När det gäller din golvbrunn så kan den faktiskt vara ”bättre utförd” en enligt gällande branschregler. Beroende på vad som händer under spånet. Så allt är inte alltid svart eller vitt eftersom branschreglerna som sagt är anpassade efter nyproduktion.
Micke kommer därför till 99,9% att slå ner på utförandet runt brunnen.
Han har liksom inga val att inte slå ner på detta ÄVEN om utförandet skulle visa sig vara bättre utfört än enligt gällande branschregler.

Nu svävar jag iväg lite grann men det är bara för att verkligen poängtera att man ibland kan få en anmärkning trots att lösning är bra. Men avviker man från gällande branschregler skall detta ske med en avvikelse rapport mot beställaren.

Åter till ditt badrum:rofl:. Det kommer tyvärr inte gå igenom besiktningen.
Jag kan dessutom bara hoppas att det inte finns någon som helst risk för fukt i betongen eftersom isoleringen ligger direkt mot betongen....
 
  • Gilla
henric78 och 4 till
  • Laddar…
HammarClark HammarClark skrev:
Hitta mig EN rund golvbrunn som är godkänd för bjälklag så ska jag äta min vänstra sko! ;)
Vilken rund brunn är inte godkänd för bjälklag?
Dags att lägga upp en video där du äter upp sin sko.:crysmile:
 
  • Gilla
3asyMan
  • Laddar…
T
Krille-72 Krille-72 skrev:
Vilken rund brunn är inte godkänd för bjälklag?
Dags att lägga upp en video där du äter upp sin sko.:crysmile:
Krille-72 Krille-72 skrev:
Vilken rund brunn är inte godkänd för bjälklag?
Dags att lägga upp en video där du äter upp sin sko.:crysmile:
Annie Lööf har fortfarande inte ätit upp sin sko så vi kan nog inte förvänta oss att HammarClark kommer att äta sin Undrar även var han hittar fyrkantiga brunnar Han har visst missat att man sätter en vanlig rund brunn i en fyrkantig monteringsplatta när det gäller träbjälklag.
 
  • Haha
  • Gilla
henric78 och 9 till
  • Laddar…
T
  • Gilla
  • Haha
henric78 och 6 till
  • Laddar…
Hus tomte
E emni0032 skrev:
Javisst golvet var helt borta. Vi ska också ha badkar, är det ett "skall"-krav då att regla 30 cc eller mer av en rekommendation?
finns nog inget ”skall”
Ska du ha badkar skulle iallafall jag regla 30cc

Ja ska inte ha badkar i mitt badrum men reglade 30cc i golvet efter pratat me plattsättarn.

Han sa att d blir tungt me spackel klinkers.
 
Golvbjälkarna verkar vila på ett underliggande betongbjälklag så man får ta hänsyn till det när man funderar över lämpligt cc-avstånd.
 
  • Gilla
Mtorn
  • Laddar…
Hus tomte
useless useless skrev:
Golvbjälkarna verkar vila på ett underliggande betongbjälklag så man får ta hänsyn till det när man funderar över lämpligt cc-avstånd.
Tassar badkar spån :thinking:
Regla mer där badkaret ska stå
 
Hus tomte Hus tomte skrev:
Vart e golvets tätskikt?
Ska inte golvets tätskikt gå upp en 10 på väggarna?

Brunnen ser uppallad ut me en liten träbit
Kiilto tätskikt lägger man golvet sist utan uppvik enligt monteringsanvisningen så just de är inte fel men finns lite andra tokigheter här, kiilto ska limmas som man ser att de gjort på vissa bilder andra bilder är gummi smetat över vilket man inte ska på kiilto samt har de bara använt gummit för att limma med på de ställena är de också fel.
 
  • Gilla
canard1971
  • Laddar…
T
E emni0032 skrev:
Hej,

Det är ett svenskregistrerat företag, vilket land personalen kommer ifrån kan jag tycka är mindre viktigt. Men uppenbart verkar vara att de inte kan de regler som bör följas.

Tack för din kommentar!
Bara hänvisa att man kan se på utfört arbete om personalen har en utbildning eller inte, sedan finns det bra utländsk personal, jag har det själv, men har då vidare utbildat dom själv.
 
  • Gilla
henric78 och 3 till
  • Laddar…
LoweW
Purre Purre skrev:
El ska inte längre vara i slang utan i VP-rör då slangen inte kan garanteras att den blir tät
Kan du hänvisa till vilken sida det står på? Laddade ner det kompletta dokumentet och "Samlade ändringar" men kunde inte hitta någon referens till det du säger.

Menar du att vatten skulle ta sig in mellan slangen och tätskiktet? För PEX-rör med skyddsrör är ju fortfarande tillåtet för vatten enligt sida 40. Det är ju samma sorts rör som för el?

Om du menar att vatten kan ta sig in i själva slangen är det ju precis samma risk med VP-rör?

Förtydliga gärna :geek:
 
E emni0032 skrev:
Hej,

Jag har nyss köpt mitt första hus och tagit in en entreprenör för att totalrenovera övervåningen. Vi har beställt totalrenovering av ett badrum enligt gällande branschregler, med våtrumsintyg efter utfört arbete. Arbetet har flutit på bra och vi har kommit fram till en delbetalning som var avtalad efter inspektion av godkänt tätskikt i badrummet. Bad därför om deras bilder på egenkontroll för att ta hjälp och granska. Vad jag har förstått av kunniga vänner så verkar det vara rätt allvarliga brister, det jag har fått höra hittills.

-Golvbrunn ej monterad i korrekt fästplatta/stödram
-Elementrör kommer upp ur golv, borde ha dragits ut genom innerväggen istället
-El till handdukstork i hörnet, håltagningen för nära hörnet
-Eventuellt ej tillräckligt tätt avstånd mellan reglarna i golvet

Bygget är pausat från och med nu och vi har enats om att ta in en oberoende besiktningsman. Tills jag får tag på en (ni får gärna tipsa om personer i Stockholmsområdet som tar sådana uppdrag) skulle jag vilja ha er hjälp att lista fel som ni ser, så att jag inte missar något. Jag har haft ett telefonmöte med entreprenören nyss, men vi ska ses på plats imorgon förmiddag.

Tar också tacksamt emot tips på hur man bäst sköter en sån förhandling med entreprenören framgent, fallgropar och saker att tänka på.

Tack på förhand!

[bild] [bild] [bild] [bild] [bild] [bild] [bild] [bild]

Kan inte säga något om fotona men kan rekommendera världens bästa besiktingsman om du inte hittar någon. Han heter Kristoffer Ekeroth och var en klippa när jag stod mitt i skiten med badrum från en firma som gjort nästan allt fel.
Han har även hjälpt min syster som lett till att byggfirman fick riva allt och bygga om helt. Han finns visserligen i Norrköpingstrakten men beroende på var du bor i Stockholm är det ju inte mer än 1-1,5 timmes bilväg.
 
  • Gilla
josefinwa och 1 till
  • Laddar…
Kolla med badrumsbesiktningar, dom kör 3-stegs besiktningar i badrum för att det ska bli rätt för alla parter. Helt klart värt det om man skulle springa på fel entreprenör.
Dom finns på instagram, så spana in dom och deras arbete.

mvh

E emni0032 skrev:
Tack, jag har fått tag på en som kommer imorgon.
Fortsätt gärna notera fel om ni ser några jag inte har tagit upp ovan. Värdefullt för mig!

Tack!
 
  • Gilla
Jultomtepappan
  • Laddar…
Detta är inte ok.. rör i golvet till radiator funkar inte enligt säkerheten reglar. RIR fel dragen, flytspackel ser ut katastrof, tätskiktet upp och ner och ser ut att människor aldrig gjort något liknande, rund fönster också ser ut katastrof. Osv.
Jag skulle också avbryta avtal med såna specialister direkt..
 
E emni0032 skrev:
Tar tacksamt emot tips på om ni känner till kunniga besiktningsmän i Stockholmsområdet! Har googlat runt men det är alltid bättre att ta någon på rekommendation. Tack för ditt matnyttiga svar, jag har stor nytta av det!

Trevlig kväll
Badrumsbesiktningar.se
Dyra, men sjukt bra! De var min räddning vid en strulig renovering. Byggaren hade aldrig varit med om en så noggrann och omfattande besiktning.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.