180 412 läst ·
688 svar
180k läst
688 svar
Fått kohage runt 3 delar av huset. Lagar,regler? Vad gäller??
Endast ”hävdad” tomtmark gäller vid avstyckning.Matte001 skrev:
Värdet av att äga sin mark är normalt större än värdet av en frånsåld bit till tomtmarkspris.Detta faktum blir extra tydligt när tomtägaren agerar som TS.Matte001 skrev:
Vore markägare generellt intresserade av att sälja tomter skulle det inte vara tomtbrist i Sverige.
Det där har du fått om bakfoten, det finns extremt många som skulle sälja om de bara kunde få till en byggrätt. Utan byggrätt ingen avstyckning. Värdestegringen är nog en faktor hundra i attraktiva områden.F fribygg skrev:
Att det är brist på tomter är inte kopplat till att det inte finns mark tillsalu utan att det en bristande politisk vilja att göra det lättare att skapa byggrätter. Det har snarare blivit svårare och svårare.
Fast att det inte beviljas bygglov på jordbrukares mark beror ju på att det är jordbruksmark, eller ev strandskydd. Annars hade det funnits bra mycket mindre jordbruksmark och fler välbärgade fd jordbrukare.Matte001 skrev:
Det där har du fått om bakfoten, det finns extremt många som skulle sälja om de bara kunde få till en byggrätt. Utan byggrätt ingen avstyckning. Värdestegringen är nog en faktor hundra i attraktiva områden.
Att det är brist på tomter är inte kopplat till att det inte finns mark tillsalu utan att det en bristande politisk vilja att göra det lättare att skapa byggrätter. Det har snarare blivit svårare och svårare.
Medlem
· Västerbotten
· 306 inlägg
Ingen annan verkar reflektera men de kan inte behöva beträda din tomt för att sätta upp stängsel då de skall kunna sätta upp och göra underhåll genom att vara på sin egen mark, genom det kan du vinna någon meter men inte mer än så.Anonymiserad 242012 skrev:Hej.
Kom hem i torsdag från lite minisemester.
När vi kör in på vår tomt står det en person i ena hörnet av tomten. Det visar sig att han arrenderat marken runtom vårt hus och håller på stängsla in för ha kor under senhöst,vinter,vår och sommar.
Detta känns inte alls bra då det är precis i kanten av vårt tomt.
Till saken hör att vi är på altanen och grillar och badar spabad året runt och det är endast 2,5-3 m från vår altan ut till tomtkant.
Så när vi kommer bada i vinter kan vi ha en ko ca 3m ifrån oss.
Känns inte alls roligt. Likaså när man grillar mm.
Finns det inga lagar,bestämmelser mm för detta?
Det får gärna finns djur runtom men detta blir vääääldigt inpå oss.
Han har dessutom ”ringat” in oss.
Hage på 3 sidor av huset och tomten. Enda biten där det inte är är precis vid infarten och en lada men förövrigt så täcker det som sagt tre sidor av huset…
Vi har försökt få tag i bonden per tel men han svarar inte och har då skickat sms och förklarat hur vi känner men han har ingen förståelse….
Någon som vet något om detta?
Någon gammal regel,lag mm som man kan nämna.
Är inte ute efter bråka eller så. Önskar bara han kan visa lite respekt och flytta stängslet på framsidan vid altan och bad mm.
30m skulle räcka. Men helst gärna längre.
Och när det gäller yta…han kan flytta 100m och det skulle finna mat,yta mm i överflöd ändå åt korna.
Snälla,någon som kan hjälpa med kunskap om detta?
Jag är ganska säker på att den typen av stängsel kan sättas upp från ett håll.J Jensnorrland skrev:
Medlem
· Stockholm
· 15 inlägg
Man kan även ha djur ute vintertid utan tillgång till vindskydd. Det är ett del krav som ska uppfyllas och man ska vara med i ett program som kontrollerar det.Maskintok skrev:
Medlem
· Västerbotten
· 306 inlägg
Medlem
· Stockholm
· 15 inlägg
Det går utmärkt att sätta upp staket från ena hållet, det ska jag sysselsätta mig med imorgon. Dessutom ska staketet sättas i fastighetsgränsen (eller i praktiken någon decimeter innanför) enl tidigare citerad lagtext.M Manfreds skrev:
H
HEM2121
Medlem
· Västra Götaland
· 5 628 inlägg
HEM2121
Medlem
- Västra Götaland
- 5 628 inlägg
Tror inte TS hade koll på exakt var arrendatorn stod vid staketuppsättning. Uppgiften var väldigt vag.J Jensnorrland skrev:
Renoveringsnovis
· Vassbacken Västra Götaland
· 606 inlägg
Vad tror du att en bondgård består av, ett hus och några lador? Bondens mark tillhör gården vilken han försörjer sig på, om han eller en arrendator använer marken till det den ska användas till, det spelar ingen roll. Tror det är dags för dig att kravla dig över stadsgränsen och ta en koll på verkligheten.I Imosch skrev: