12 609 läst ·
87 svar
13k läst
87 svar
Fasfärg på markkabel
Jag har köpt EQQ 4G1,5 från Elektroskandia med färgena grön/gul, brun, svart och grå. Det hade blivit fel, kabeln skulle till ett annat land egentligen. Så visst har du rätt i att det finns kabel med udda färger.E elmont skrev:
Visst har ni rätt, men jag har ändå för mig att det är kabeltillverkaren som avgör färgordningen. Den kabeln som du fick var ju som du säger fellevererad, men skulle man nu använda den så ska man följa tillverkarens hänvisningar (sen kanske denna kabeln bryter mot några regler som gör att den inte får användas i sverige, men det är en helt annan sak).Müssli skrev:
Om du inte litar på vad jag skriver är det väl ingen idé att förklara. Jag har sett vit, svart och röd som nolla i centralmatningar. Jag har redan insett att du inte kommer lyssna och ta åt dig av vad som skrivs av andra än dig själv så det här känns meningslöst... Nu ska jag gräma mig över Sveriges förlust i finalen istället.E El-Löken66 skrev:
Nej. Det är verkligen inte rätta svaret. Ska du jobba bland dessa kablar är det tvärviktigt att du lär dig vilken färgstandard som gällde vid den tiden i den regionen. Och att vitt är nolla är uteslutet.Müssli skrev:
Här på västkusten har jag stött på vit som nolla ett flertal gånger.
Det enda rätta svaret är väl att på en sån gammal kabel kan vilken färg som helst vara nolla eftersom det inte fanns någon standard på den tiden. Skärmen ska vara jord men det hoppas jag alla vet.
Till Löken vill jag fråga om du inte har upptäckt att de enda trådarna som det tjafsas i är de där du har deltagit. Tänk lite på det.
Vad finns det att lyssna på, du svarade ju aldrig på mitt länkade inlägg.Müssli skrev:
Om du inte litar på vad jag skriver är det väl ingen idé att förklara. Jag har sett vit, svart och röd som nolla i centralmatningar. Jag har redan insett att du inte kommer lyssna och ta åt dig av vad som skrivs av andra än dig själv så det här känns meningslöst... Nu ska jag gräma mig över Sveriges förlust i finalen istället.
Vi pratar inte om centralmatningar utan om exakt den kabeltyp som anges i inlägg #1 som uppges vara en EKKJ 4x4/4, inget annat.
Att detta inom installationssidan övergått till att rött används som jord osv har inget med den tillverkade kabeln att göra.
Nej.E El-Löken66 skrev:
Det hela beror på att det blir så dålig stämning i de trådar du yr in i och totalförstör, så vi håller käft en stund och hoppas att du kommer försvinna.
Det är ju i alla fall helt meningslöst att skriva något till dig, det är som att tala med en vägg med taggar på.
Jag snackar hellre med min katt!
Suck. Det GÅR inte att lära sig vilken standard som fanns i regionen eftersom det inte fanns någon. Om det bara funnits en firma i regionen kanske det hade varit så men det skilde mellan olika firmor i samma region. "Och att vitt är nolla är uteslutet" skriver du. Återigen visar du att du tror jag ljuger. Det gör jag inte.E El-Löken66 skrev:
Jaha.Mikael_L skrev:
Nej.
Det hela beror på att det blir så dålig stämning i de trådar du yr in i och totalförstör, så vi håller käft en stund och hoppas att du kommer försvinna.
Det är ju i alla fall helt meningslöst att skriva något till dig, det är som att tala med en vägg med taggar på.
Jag snackar hellre med min katt!
Det var ju tråkigt. Ber om ursäkt för detta.
Men det betyder väl inte att felaktigheter inte får bemötas?
https://www.byggahus.se/forum/threads/fasfaerg-pa-markkabel.404781/page-3#post-4061404Müssli skrev:
Suck. Det GÅR inte att lära sig vilken standard som fanns i regionen eftersom det inte fanns någon. Om det bara funnits en firma i regionen kanske det hade varit så men det skilde mellan olika firmor i samma region. "Och att vitt är nolla är uteslutet" skriver du. Återigen visar du att du tror jag ljuger. Det gör jag inte.
Förklara detta då.
Det du skriver att det inte finns standard inom en viss región skulle jag vilja avfärda som dravel men såklart möjligt att det kan vara så i någon region.
Min katt håller med.Mikael_L skrev:
Nej.
Det hela beror på att det blir så dålig stämning i de trådar du yr in i och totalförstör, så vi håller käft en stund och hoppas att du kommer försvinna.
Det är ju i alla fall helt meningslöst att skriva något till dig, det är som att tala med en vägg med taggar på.
Jag snackar hellre med min katt!
Jag fattar inte vad du yrar om men det kanske beror på mig.E El-Löken66 skrev:
Du skriver själv några inlägg upp:
Sen ska jag förklara vad som hänt med nollan i en helt annan typ av kabel.
När jag inte gör det så kan vit aldrig vara nolla i en EKKJ 4x4/4. Det låter ju logiskt.
Bra, det är detta som jag slagit fast och nu har du också förstått. Ett steg framåt.Müssli skrev:
Renoveringsnovis
· Östergötland
· 5 281 inlägg
Jag är ingen elektriker, men en enkel googling på 'vit nolla' hittar följande på Wikipedia:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Starkström
Som sagt, är ingen elektriker så jag kan vara helt ute och cykla här......
https://sv.wikipedia.org/wiki/Starkström
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Som sagt, är ingen elektriker så jag kan vara helt ute och cykla här......