Har fått problem med att lamporna i huset flimrar lite då och då.
Märks mest på LED-lampor.
Tror jag har konstaterat att det kan vara torktumlaren (inte helt 100 än dock).
Inte haft några problem innan och har inte kopplat in några nya förbrukare.
Elpanna så ingen varvtalsstyrd kompressor eller liknande.

Enligt pulse P1:an ligger spänningen just nu på L1-240,7V , L2-233,6V samt L3-239,5V men det varierar mellan 230 till 240V beroende på hur mycket förbrukare jag har igång.
Torkttumlaren ligger på L2.
Ligger en bit ut på nätet med konstaterat ganska dåliga ledningar (luftledningar).

Kan man på något sätt mäta sig till vad som kan få lamporna att flimra?
Lite orolig för elektroniken för haft vissa väggpluggar till Homey:n som börjat bråka.
 
Flimrande LED är mer regel än undantag. Jag antar att det är dimbara 230 V lampor. Dessa är mest utsatta. Har du fler icke dimbara 230 V lampor eller downlights som drivs med 12 V. Flimrar dom?

Hos mig är det så. De enda LED som flimrar och uppför sig som om grannen kör elsvetsen är dimbara 230 V LED, alltså dimbara med den gamla tekniken att klippa bort en bit av 230 V sinuskurvan.

Om det stämmer för dig så är ju lösningen given. Där det är möjligt byt till Ikea trådlös eller Philips hue, but eventuella drivdon till sådana som har en inbyggd dimmer som styrs utifrån med 1-10 V eller push.
 
  • Gilla
MultiMan
  • Laddar…
MultiMan
IKEA Trådfri som nämns är vad jag har och de varianter jag använder (40+ olika lampor) verkar väldigt okänsliga för störningar. Enda gången mina inte ville vara med var när huvudströmbrytare blev glapp i och jag fick 120V på den fasen. Då försökte de tända vilket gick kanske 10 sekunder, men började pulsera upp och ner (på samma sätt som när man återställer lamporna). Inget gick sönder och normal funktion igen när 230V var återställt.

Innan grannen dog så hade han en vedklyv som i princip kortslöt det klena elnätet, där våra båda hus ligger sist längs en väg med en liten stolptransformator. Spänningen varierade då mellan 178V-245V. Inte ens det fick Trådfri att blinka, men syntes på "vanliga" billigare LED och några gamla lysrörslampor jag hade kvar vid det tillfället. Jag har många Trådfri från början av lanseringen (2016-2017) och färre helt nya eftersom de aldrig går sönder i princip med min användning, så därför kan jag inte garantera att alla är lika bra.

Hade även en usel Biltema varmluftpistol helt utan avstörning som skickade tillbaka mängder med skräp på nätet, men inte heller den fick Trådfri att flimra, däremot syntes det på andra lampor, precis som jag nämnde med vedklyven.
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Dede77 Dede77 skrev:
Har fått problem med att lamporna i huset flimrar lite då och då.
Märks mest på LED-lampor.
Tror jag har konstaterat att det kan vara torktumlaren (inte helt 100 än dock).
Inte haft några problem innan och har inte kopplat in några nya förbrukare.
Elpanna så ingen varvtalsstyrd kompressor eller liknande.

Enligt pulse P1:an ligger spänningen just nu på L1-240,7V , L2-233,6V samt L3-239,5V men det varierar mellan 230 till 240V beroende på hur mycket förbrukare jag har igång.
Torkttumlaren ligger på L2.
Ligger en bit ut på nätet med konstaterat ganska dåliga ledningar (luftledningar).

Kan man på något sätt mäta sig till vad som kan få lamporna att flimra?
Lite orolig för elektroniken för haft vissa väggpluggar till Homey:n som börjat bråka.
Hej Dede77

Jag har ett antal gånger här på ”byggahus forum” tagit upp att LED-lampor och dimmer avsedda för glödlampor är olika tekniker som (egentligen) inte är avsedda att användas ihop.

Vill man styra ljusets styrka i en LED-lampa i E27 eller E14 sockel då är det lämpligast att styrkretsen sitter inne i lampan, som tex i IKEA Trådfri (som jag själv prövat) eller motsvarande alternativa lösningar från andra tillverkare.

När man styr en glödlampa med en dimmer (som försenar halvvågen i sinusspänningen efter det att den passerat nollgenomgången) då saknas en del av nätspänningen en tid. Det är en rysligt dålig elkvalité som lampan delvis klarar genom att glödtråden inte är blixtsnabb i att svalna och ljuset försvinner.

Normalt bygger man nätdelar (i t.ex. mobilladdare) så att de klarar spänningsvariationer (säg 100v-250 V) utan att funktionen uteblir. Då fungerar mobilladdaren bra även när du reser till olika länder.

Om du bygger en LED-lampa i till exempel E27 eller E14 sockel som skall styras av en dimmer då kan du inte bygga nätdelen i den lampan, med samma egenskaper som din mobilladdare (klara spänningsvariationer utan att ljusstyrkan ändras. Det blir ju tekniskt två motriktade krav.

Det är därför som TS ser ljusvariationer i sin LED-lampa.

Därför bör man välja LED-lampor i sitt hus som antingen inte är styrbara alls eller styrbara på annat sätt än med dimmer (oberoende av fram- eller bakkants styrning genom dimmer).

Jag bytte för 12 år sedan i stort sett samtliga glödlampor (ca 60 st) och valde då, att inte fokusera på att de skulle vara styrbara utan i stället ha bra ljus och lång livslängd. Efter 10 år hade jag bytt ut ca 30 LED-lampor som slutat fungera.

När jag häromåret renoverade det ca 60 år gamla köket valdes IKEA:S (styrbara) underbänksbelysning och några IKEA Trådfri (som kunde styras både med strömbrytaren på väggen och med en APP.
 
Redigerat:
  • Gilla
avh67f och 1 till
  • Laddar…
Har fortsatt jaga som en galning efter vad det kan vara så har lite mer info.
Är framförallt en grupp som flimrar. Den går till belysning tvättstuga, kök, en toalett samt takfläkten till ventilationen (alliance).
Är inte konstant men märks extremt tydligt på alla lampor när det sker.
Har dock inte kunnat se något samband med att en och samma förbrukare är igång när det händer.
Ska försöka filma lamporna nästa gång det händer.

Är inte bara en utan alla lampor som flimrar, både LED, halogen (12V med Fibaro dimmer) samt en antik glödlampa.
Testade att koppla bort fläkten samt en Fibaro dimmer som ligger på den gruppen men flimrade ändå.

Har en hel del styrda lampor men alla med dimmer är styrda med Fibaros Z-Wave dimmers eller IKEA:s Zigbee lampor.
Har inte installerat något nytt eller gjort andra ändringar utan problemet kom helt plötsligt.

Vad kan jag göra för att fortsätta felsökningen?
Funderade på att slå av en dvärgbrytare i taget när det sker nästa gång för att se om man kan lokalisera vilken grupp det är som ställer till det (om det är någon förbrukare som inte ligger på samma grupp som lamporna).
 
Lyfter min egen tråd för nu blir jag snart knäpp.
Har kommit fram till att det är en fas i huset där jag har problem med blinkningar (L3 tror jag).
Är inte konsekvent och inga regelbundna blinkningar.
Just idag så var inga tyngre förbrukare igång förutom elpannan som jag testade att bryta strömmen till utan skillnad.
Märks på alla lampor mer eller mindre (odimmade LED, dimmad halogen, fönsterlampa LED kopplad till vägguttag).
Gissar på spänningsvariationer men mina smarta hem prylar mäter för långsamt.
Kollade lite loggar sista timmen och då pendlar de som mest mellan 228V till 238V.
Men de mäter bara på minutbasis.
Ligger långt ut på nätet (sist) med urgamla luftledningar och stolptrafos från äldre stenåldern (tack Eon).

Vad behöver jag för att kontrollera snabba spänningsvariationer?
Vill ju kolla om det är redan på inkommande eller det är något i huset som spökar.
Är en halvbillig multimeter tillräckligt eller det behövs mer avancerade saker?

Vad kan man mer kolla/göra för misstänker att detta kan förkorta livslängden på saker och ev. bli farligt i slutändan.
 
MultiMan
Den typen av mycket snabba avbrott/blink har jag nu sett hos andra när IKEA:s lampor börjar ge upp. Har nyss fått hem två Trådfri-lampor som alltid gått på 100% effekt i 5-6 år i slutna armaturer och båda de lamporna visar exakt dina symptom. Mycket korta sporadiska blink som jag uppfattar inte innefattar samtliga dioder i lampan utan mer några stycken som börjar ge upp. Även mycket sämre ej dimbara Osram, typ betala för 3 få 5 st har jag sett bete sig likadant, men då inom ett år bara.

Jag säger inte att det är ditt fel, men att det kan finnas olika förklaringar och kanske mer än ett fel.

Om du misstänker fel på matningen till huset måste det ju felsökas ordentligt, inget man kan gissa sig till. Jag har ett oscilloskop för att kontrollera strömkällor, då ser du vågformerna i realtid. Finns hyfsat billiga att köpa, eller låna. Jag har ett fyrkanals Rigol som kostade under 4000 nytt och det finns mycket mer idag. Har även ett handhållet som bara kostade 350kr på Amazon och även det duger till att mäta det du vill se, men är såklart liten display och mer begränsat. Du lär behöva lämpliga prober för spänningen du ska mäta också, så gör inget sådant utan att läsa på först, grejerna kan flyga i luften.

"Normal" multimeter duger inte då de läser av kanske 2-3 gånger i sekunden. Leta i så fall upp en gammal analog voltmeter som visar hela tiden, men klarar inte alls lika snabba förlopp som ett oscilloskop pga tröghet i visaren bl a. Här kan säkert ingenjörerna i tråden utveckla vad som är lämpligast.

Edit: Efter att ha tittat flera gånger på dina video så är det enligt min erfarenhet av LED-lampor typiskt blink när de börjar gå sönder.
 
Redigerat:
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Just när man börjar ge upp så försvann en av faserna in till huset.
Felanmält hos Eon så får se om felet kvarstår efter de har fixat det.

Annars får jag kolla vilka instrument som finns på jobb och börja kolla runt.
LED:en i taklampan är helt ny och inte dimmbar.
I fönsterlampan har den några år på nacken men inte dimmbar den heller.
 
Verkar som spänningen på denna fas hoppar lite upp och ner.
Kopplat bort huvudsäkringen för ibland startade vissa saker och då mätte jag ca 90V i uttaget.
Sen försvann det igen.
 
MultiMan
Ja, men då har du ju ett solklart problem nu som ska fixas, så får du se om du råkar har några dåliga lampor också eller det var glapp någonstans hela tiden.

Berätta gärna hur det går!
 
ClasseClas
Har du bytt alla huvudsäkringar eller åtminstone den fas som strular? Har inte sett något om det. Det kan vara nollsläpp, trasig huvudsäkring eller felande fas från nätleverantören. Det sista har jag varit med om när en servisfas brann av.
 
Teknikern har konstaterat att deras säkring som satt i matande skåp var totalt sönderbränd.
Fick ingen bild på den men vacker var den inte.
Vet inte exakt hur de skåpen ser ut men han bytte en list som hade med det att göra.
Har konstaterats tidigare att skåpet är undermåligt men som vanligt så gör inte Eon något förrän skiten brinner upp.

Ska inte ropa hej än men nu har inte lamporna flimrat sen den byttes.
Men känslan är att detta antagligen har varit problemet här.
 
  • Gilla
avh67f och 3 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.