708 019 läst ·
13 159 svar
708k läst
13,2k svar
Elprisrekordet slaget igen på kort tid
Energiöverenskommelsen 2016 slöts mellan Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna.Magnus Filip skrev:
Av de kvarvarande partierna tycks Liberalerna vara vänligast inställda till storskalig planerbar kraft. De båda ytterkantspartierna diskvalificerar sig för min röst rent allmänt.
En bra folkhälsa tycker jag är ett av de bättre sätten att mäta levnadsstandard, och det tror jag brukar vara med när man mäter levnadsstandard. Det kanske vore bra att vikta upp det ännu mer?J JohanLun skrev:
De rörde sig om en naturkatastrof i Texas av sällan skådat slag, rätt stor skillnad.P pmd skrev:
Jämför med tex snöoväder i Kairo vart 25:e år och kaos då. Går inte att säkra upp sig mot allt och ha snöplogar beredda där varje år.
Personrösterna då?P pmd skrev:Energiöverenskommelsen 2016 slöts mellan Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna.
Av de kvarvarande partierna tycks Liberalerna vara vänligast inställda till storskalig planerbar kraft. De båda ytterkantspartierna diskvalificerar sig för min röst rent allmänt.
Rörligt på sommaren och en sexmånadersbindning över vintern, -optimalt?J JohanLun skrev:Har man små marginaler kan det vara bättre att binda för att få en månadskostnad man vet inte sticker över budget, även om det i längden kostar mer. Som alltid är det dyrare att vara fattig.
Fram tills nu har elräkningen kostat betydligt mindre än lånen och dessutom har elförbrukningen gått att påverka, så jag tycker inte det är konstigt många kört rörligt.
Jag tänker också att proffsen borde bygga in en vinst i det fastpris de erbjuder nu. Men har man inte råd över vintern om man inte binder är det kanske bättre betala lite mer i sommar med bundet pris...
I oktober hade 54,31% rörligt pris, enligt SCB: "Fördelning av avtal på olika avtalstyper". Så troligen tillräckligt många för att det ska hajas till nu i veckan när räkningarna kommer, och kanske ännu mer i januari när räkningen för december dimper ner.P pmd skrev:
Ja absolut men i det här fallet tycker jag att det känns mer som produktutveckling och det vill jag inte betala för, nu har vi ju sagt att det är en marknad och då får åtminstone spår av marknadsekonomi förekomma.P pmd skrev:
hsd
Medlem
· Kalmar län, Östra Götaland
· 6 816 inlägg
hsd
Medlem
- Kalmar län, Östra Götaland
- 6 816 inlägg
Det speglar vansinnet i att bolag bara köper och säljer andras elNötegårdsgubben skrev:
Jag vet inte vem det är som gormar, men jag förespråkar rörliga priser. Och gärna timdebitering. Det tror jag att man kan vinna på över tid som medveten konsument.
Men då får man förstås inte stirra sig blind på bara de dyraste dagarna, utan med lite is i magen utvärdera kostnaden på årsbasis.
Jag tycker dock att det är intressant om de långa kontrakten är billigare än de korta för att säljarna är mer angelägna om att försäkra sig om ett visst pris. Jag har inte sett någon statistik som visar att det är så, men den anekdotiska bevisningen talar för det.
Samtidigt är det tydligt att en del energimäklare tagit sig vatten över huvudet. I Storbritannien, som är än mer drabbat än vi hittills i höst/vinter har redan 25 företag kursat. Så säljs de långa avtalen för billigt finns det risk att man inte kan få det man köpt för att motparten går under. Vi får väl se om det problemet kommer hit också.
Kursade brittiska elhandlare:
- Zog Energy (1 December)
- Entice Energy, including Entice Energy Supply Limited and Simply Your Energy Limited (25 November)
- Orbit Energy Limited (25 November)
- Neon Energy Limited (16 November)
- Social Energy Supply Ltd (16 November)
- CNG Energy (5 November)
- Omni Energy Limited (2 November)
- MA Energy Limited (2 November)
- Zebra Power Limited (2 November)
- Ampoweruk Ltd (2 November)
- Bluegreen Energy Services Limited (1 November)
- GOTO Energy Limited (18 October)
- Daligas Limited (14 October)
- Pure Planet (13 October)
- Colorado Energy (13 October)
- Igloo Energy (29 September)
- Symbio Energy (29 September)
- Enstroga (29 September)
- Avro Energy (22 September)
- Green Supplier Limited (22 September)
- Utility Point (14 September)
- People’s Energy (14 September)
- PFP Energy (7 September)
- MoneyPlus Energy (7 September)
- HUB Energy (9 August)
Köper bara från producent själv
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 21 924 inlägg
Kylan i norr, effektbrist i från några älvar i Norra Sverige i kombination med kallt även i Sverige. Kapacitetsbrist i kabeln mellan "Forsmark" och södra Finland, effekten är neddragen till 400MW just nu (av någon anledning jag inte har koll på, något tekniskt).JA”Snabbe” skrev:
Sen har Finland alltid ett ansträngt läge för sin elförsörjning, de producerar aldrig tillräckligt inom landet utan har i många år hela tiden varit beroende av import, därför började de bygga Olkiluoto 3, skulle ju varit i gång sedan flera år sen, men håller de inte typ ladda den nu?

