723 775 läst ·
13 159 svar
724k läst
13,2k svar
Elprisrekordet slaget igen på kort tid
Jo, det finns outbyggda älvarF fribygg skrev:
Stäng inte fungerande vi redan har då ...F fribygg skrev:Det lär ta minst 5 och troligare 20 år innan vi kan ha någon ny kärnkraft i drift, förutsatt att reglerna ändras så närboende, kommuner, länsstyrelser, organisationer och andra kan överklaga av något oklart politiskt eller ideologiskt skäl, man kan ju hitta en lav, fågel eller groda eller missa att informera bergvärme ägare separat som i Kiruna vid en industrietablering som omöjliggör eller kraftigt försenar bygget som det är nu.
Tyvärr funkar det ju inte så om man har produktion som är väderberoende.F fiskbuggaren skrev:När priset går upp händer två saker: förbrukningen går ner och produktionen går upp. När man nått punkten med tillräcklig produktion för förbrukningen landar man på ett pris. Därmed finns ingen brist, och inget överskott. Det betyder förstås inte att folk inte skulle konsumerat mer (och producerat mindre) om priset varit lägre.
Enda kraft som kan tillföras är oljekondens i Karlshamn, och någon minskning i förbrukning är svår att få till om inte folk skall frysa ihjäl eller industri skall stänga helt.
De som nu är igång har fått bl.a. oberoende härdkylning (kostade ca 1000 Mkr/verk) och kan köras den tiden det tar att utveckla/bygga nya, de har väl enligt nuvarande status 20-30 år kvar av drift.Papphammar666 skrev:
Sedan pågår ju den utveckling jag länkade till tidigare med mindre enheter som kan återanvända bränsle.
Det kommer garanterat att finnas nya lösningar, utvecklingen står ju inte stilla.
Just nu går O3 på 1435 MW, Forsmarks ca 3300 MW och Ringhals 2200 MW, totalt 7000 MW och är ju inget som vind/sol kan ersätta så här års när hela Sverige har -10 till -30 grader. och vindstilla i vår mörka nord.
Ok, Karlshamnsverket finns med olja och ger 660 MW på fulleffekt, jo en halv kärnkraftreaktor.
Det är ju dags att planera för hur vi löser situationen när dessa i framtiden läggs ner samtidigt som fler processer ska övergå från fossil förbränning till el.
Jag tycker det är konstigt att så många köper det politiska spinnet runt elen, man ser det på språkbruket, man påverkas totalt av känslomässiga spinn. Det finns inget "vi" i detta, det är inte "vi" som bedömmer när en produktionsanläggning nått slutet på sin ekonomiska livslängd, det är inte "vi" som ska bygga nya anläggningar, om man ska välja ett ord så är det "de". Vi har sedan länge släppt greppet om elproduktionen, precis som om Svenska Kyrkan, nu paddlar de sina egna kanoter och vi får snällt titta på, om vi inte råkar äga en större aktiepost eller väljer att jobba inom kyrkan, i det fallet.
Det är samma sak när ”vi” vinner hockey VM.
Skillnaden är att många beslut runt elmarknaden tar vi i demokratisk ordning.
Sedan har ju majoriteten på tok för låg kunskapsnivå för att ha vettiga inspel.
Skillnaden är att många beslut runt elmarknaden tar vi i demokratisk ordning.
Sedan har ju majoriteten på tok för låg kunskapsnivå för att ha vettiga inspel.
