19 464 läst ·
218 svar
19k läst
218 svar
Ellevio varnar: Snart kanske vi inte kan ansluta fler till elnätet
Självbyggare
· Stockholm
· 10 106 inlägg
Jag skulle kunna misstänka att Exergi lobbar i bakgrunden för renovering av verket i Värtan och flytt av Hässelby.C cpalm skrev:
Det är gigantiska summor som de båda dunkar in var dag och omgivningen vill helst lägga ner båda och göra bostadsområden av det.
Så är det naturligtvis, men vart kommer då energin till de nya bostäderna ifrån? Det känns inte som att de styrande riktigt förstår hur sambanden mellan grön energitillverkning, överföring av energi och förbrukning av energi hänger ihop. I så fall hade de nämligen inte fattat de beslut som de fattar.R Robert-san01 skrev:
Varje beslut i sig kan man oftast förstå, om det ses som ett isolerat beslut, men energimarknaden består inte av isolerade händelser utan allt hänger ihop, även utanför landsgränserna.
När det gäller just energiöverföringen i elnätet så kan man exempelvis inte ge bygglov till mer än man bygger ut elnätet. I dagsläget gör man i praktiken detta. Och när man dessutom lägger ned lokal produktion (indirekt via andra beslut), ja då blir situationen än värre.
Medlem
· Västernorrland
· 11 696 inlägg
Fast det är lättare att bygga producerande enheter och motivera detta med inkomster på det man säljer jämfört med att bygga ut elnätet. Den kostnaden måste ju tas ifrån något och det blir såklart kunderna men de inser ju samtidigt att de knappast kan dubblera allas kostnader för att åstadkomma detta. Eller kanske mer...........Det är nog där skon klämmer för vi står inför ett gigantiskt teknikskifte som det egentligen inte finns medel för samtidigt som andra säger att vi alla snart ska åka elbilar...........finns liksom ingen koppling där emellan. Det räcker nog kanske med ett tiotal laddplatser i varje kvarter så kanske man måste börja byta matningar överallt. Det bygger ju bara på och vilken nivå ska man lägga sig på? Framtidssäkert? Ja då vet då inte jag vad som krävs egentligen........pacman42 skrev:
Så är det naturligtvis, men vart kommer då energin till de nya bostäderna ifrån? Det känns inte som att de styrande riktigt förstår hur sambanden mellan grön energitillverkning, överföring av energi och förbrukning av energi hänger ihop. I så fall hade de nämligen inte fattat de beslut som de fattar.
Varje beslut i sig kan man oftast förstå, om det ses som ett isolerat beslut, men energimarknaden består inte av isolerade händelser utan allt hänger ihop, även utanför landsgränserna.
När det gäller just energiöverföringen i elnätet så kan man exempelvis inte ge bygglov till mer än man bygger ut elnätet. I dagsläget gör man i praktiken detta. Och när man dessutom lägger ned lokal produktion (indirekt via andra beslut), ja då blir situationen än värre.
Jag funderar på en sak. Vad brukar hända när det är brist på något? Jo, priset går upp....
Sen att det är "bara" brist på överföringskapacitet ger ju i slutändan ändå, att det lokalt blir elbrist.
Sen att det är "bara" brist på överföringskapacitet ger ju i slutändan ändå, att det lokalt blir elbrist.
Saken är bara den att det är i storstäderna man har brist på överföringskapacitet. Det man vill göra är ju antagligen att höja priserna i storstäderna. Elbilarna ger bara problem om de laddas under maxtimmen, vilket man egentligen rätt lätt kan undvika att göra. Det finns inte en laddbox som inte kan reglera laddströmmen, sedan om API:t erbjuds för att styra detta utifrån, det är en annan sak. Jag styr laddströmmen i min laddbox, just nu i huvudsak för att huvudsäkringen inte skall gå när ugnen eller bastun är igång. Jag skulle dock kunna styra utifrån elpris eller nätpris (om detta regleras utifrån maxeffekten man nyttjar som man gör i vissa elnät). Just nu finns det inga incitament för mig att styra elförbrukningen och smeta ut den över dygnet, inte mer än att jag vill att huvudsäkringen skall hålla. Men blir incitamenten tillräckligt stora, ja då gör jag det naturligtvis. Det är lätt att hålla igen på elvärme och elbilsladdning. Lite svårare att hantera matlagning som är det som tydligast syns som effektspikar hemma hos mig.S Stefan1972 skrev:Fast det är lättare att bygga producerande enheter och motivera detta med inkomster på det man säljer jämfört med att bygga ut elnätet. Den kostnaden måste ju tas ifrån något och det blir såklart kunderna men de inser ju samtidigt att de knappast kan dubblera allas kostnader för att åstadkomma detta. Eller kanske mer...........Det är nog där skon klämmer för vi står inför ett gigantiskt teknikskifte som det egentligen inte finns medel för samtidigt som andra säger att vi alla snart ska åka elbilar...........finns liksom ingen koppling där emellan. Det räcker nog kanske med ett tiotal laddplatser i varje kvarter så kanske man måste börja byta matningar överallt. Det bygger ju bara på och vilken nivå ska man lägga sig på? Framtidssäkert? Ja då vet då inte jag vad som krävs egentligen........
Vissa maskiner (tumlare, tvättmaskin, diskmaskin etc) är ju svåra att reglera utifrån. Det hade varit kalas om man kunnat sätta igång dessa och så tar tvätten den tid den tar utifrån elnätets belastning. Om incitamenten för att ta fram denna lösning funnits naturligtvis.
Medlem
· Västernorrland
· 11 696 inlägg
kapacitetsproblem har man rimligen i hela landet. Det är ju anpassat för dagens behov. Börjar det poppa upp laddstolpar överallt och alla kräver det hemma så är det naturligtvis för klena trådar överallt. Eller menar du att matningarna hemma hos mig i norrlands inland är framtidssäkrat?pacman42 skrev:
Saken är bara den att det är i storstäderna man har brist på överföringskapacitet. Det man vill göra är ju antagligen att höja priserna i storstäderna. Elbilarna ger bara problem om de laddas under maxtimmen, vilket man egentligen rätt lätt kan undvika att göra. Det finns inte en laddbox som inte kan reglera laddströmmen, sedan om API:t erbjuds för att styra detta utifrån, det är en annan sak. Jag styr laddströmmen i min laddbox, just nu i huvudsak för att huvudsäkringen inte skall gå när ugnen eller bastun är igång. Jag skulle dock kunna styra utifrån elpris eller nätpris (om detta regleras utifrån maxeffekten man nyttjar som man gör i vissa elnät). Just nu finns det inga incitament för mig att styra elförbrukningen och smeta ut den över dygnet, inte mer än att jag vill att huvudsäkringen skall hålla. Men blir incitamenten tillräckligt stora, ja då gör jag det naturligtvis. Det är lätt att hålla igen på elvärme och elbilsladdning. Lite svårare att hantera matlagning som är det som tydligast syns som effektspikar hemma hos mig.
Vissa maskiner (tumlare, tvättmaskin, diskmaskin etc) är ju svåra att reglera utifrån. Det hade varit kalas om man kunnat sätta igång dessa och så tar tvätten den tid den tar utifrån elnätets belastning. Om incitamenten för att ta fram denna lösning funnits naturligtvis.
Så här går det när alla ska bo på samma plats. Kanske borde man se över industrialismens storstadstänk om det inte finns bättre lösningar där man inte bygger in begränsningar av ex. elen.
Kan fylla i, efter en het debatt med några socialdemokratiska kommunpolitiker från ett norrlän, att du har helt rätt. Ifrågasatte höjda skatter och fick till svar att detta är det enda styrmedel som garanterat fungerar ...pacman42 skrev:
Till stor del så behöver du nog inte oroa dig, åtminstone om du (de) kan styra elbilsladdningen en aning på dygnet. I glesbygden så måste man nämligen ha större överkapacitet i nätet då det är färre som delar på tjänsten och kan "smeta ut" lasten. Vidare så ökar inte antalet förbrukare hela tiden - det är relativt konstant över tid. Detta är ett storstadsproblem!S Stefan1972 skrev:
Elbilar är inte odelat ett problem i det här sammanhanget. Det går, eller kommer snart att gå, att låta elbilen vara reservbatteri till ditt hus. På detta vis kan elbilar, med rätt styrning, hjälpa till att kapa effekt-toppar.
https://www.theverge.com/2019/3/6/1...ome-power-battery-electric-car-plug-in-hybrid
https://www.theverge.com/2019/3/6/1...ome-power-battery-electric-car-plug-in-hybrid
Och varför skulle jag vilja göra så? Vilka ekonomiska incitament finns det? Jag har en Mitsubishi laddhybrid idag och jag ser tydligt degenereringen i batteriet över tid, dvs jag förkortar livslängden på batteriet ju mer det används. Kostnaden per lagrad kWh i ett elbilsbatteri (utifrån slitaget på batteriet) ligger skyhögt över elpriset.B bakterie skrev:
För att detta skall fungera i praktiken så måste man få betalt för slitaget på batteriet, eller så måste priset på batteriet ned så pass mycket att det är billigare att hämta el från batteriet på de dyraste timmarna under året. Vi är inte ens nära detta idag...
Om du vill att jag ska spekulera lite, så kan jag göra det. Jag tänker att du hellre vill ha ström till ditt hus via din bil, än inte alls. Det finns så klart traditionella strömavbrott, men om vi inte får bukt med flaskhalsarna i distributionen är det kanske tänkbart att även vi får en dos av "Rolling blackouts" som de haft emellanåt i Kalifornien. Några ekonomiska incitament är svåra att se, i alla fall som prisbilden ser ut idag.pacman42 skrev:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_blackout
MultiMan
Medlem
· Västernorrland
· 6 413 inlägg
MultiMan
Medlem
- Västernorrland
- 6 413 inlägg
Låter som ännu en fin idé som aldrig kommer bli något bl a pga höga kostnader och troligen stora tekniska problem. Jag trodde också man ville ha bilen fulladdad när man kommit hem, inte laddas ur pga felaktigt byggt elnät.B bakterie skrev:
Detta flum har varit ständigt förekommande sedan 70-talet. Redan då gick jag på möten där folk på fullt allvar menade att vi inte behövde kärnkraft och varenda hus inom 5 år skulle ha solceller och vindsnurror. Förvisso främst förespråkat av samma parti som nu ivrigt knaprar på sina högerskor. Alltså politiska vindflöjlar som helt saknar trovärdigt på något område, då som nu.
Mitten 60-tal och tidigare så hade världen framtidstro, man litade på ingenjörer och naturvetare och ägnade inte tid till att bekämpa vacciner eller påstå att vi aldrig varit på månen. Man arbetade och var produktiva istället. Visst begicks det misstag men man tog alltid två eller tre steg framåt för varje steg bakåt. Inte tvärtom som ofta är fallet numera.
Hade då varit nu så hade man bara byggt ut med fungerande lösningar som inte förstör luft eller vatten och elnätet hade byggts ut allt eftersom behovet funnits. Människan kan åstadkomma väldigt, väldigt mycket när viljan och förmågan finns.
Det är ofta väldigt långt mellan vackra, nya idéer och verklighet. Och varför ska vi drömma? Vi har redan idag (sedan länge) teknik för att massframställa el både billigt och säkert. Det enda som behövs är politisk vilja och där verkar det äntligen som att vindarna har vänt. Det innebär inte att forskningen på nya lösningar ska upphöra, tvärtom. Vi ska inte ännu en gång stoppa forskning inom vissa områden bara för att tillfredsställa en opinion (som hände med kärnkraften).
Jag citerade dig men inlägget är mest allmänt hållet i övrigt.
Innan 2025 kommer alla elnätsleverantörer använda sig av effekttariff på alla avtal, det är ett faktum att förhålla sig till.Fotografen skrev:
Det är sådana fascistmetoder vi måste se till att hålla borta.
Klipp sladden till idioterna som stängde Barsebäck istället.
Jag läste nånstans, minns inte var så detta är lite lösa uppgifter, att de extra koldioxidutsläpp som Barsebäckstoppet orsakat motsvarar hela Sveriges bilkörning i 30 år. Varför pratar inte koldioxidmupparna som gnölar om klimaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaatet om detta?
Det har väldigt liten korrelation till produktionen, oavsett om produktionen kommer från kärnkraft eller inte.
Man pratar redan idag om prosumers (producent och konsument), i en nära framtid behöver du lära dig också om en flexsumer (flexibel konsument och ev producent).
På en lokal nivå kommer du kunna/behöva optimera för effektkostnader men på aggregerad nivå kommer du ha aktörer som klustrar styrbara tillgångar och kunna få en intäkt genom att sälja flexibilitet,
Medlem
· Västernorrland
· 11 696 inlägg
nä det är klart att inte jag behöver oroa mig men det dom pratar om är väl framtida behov och vad man behöver börja med nu. Jag menar säg den dagen då elbilarna är tusen ggr vanligare än idag. Säg om 20-30 år kanske. Även om alla laddar på natten när det är lite övrigt så är ju nätet för klent idag. Vad lägger man liksom i backen idag? De kan rimligen inte byta ut primära grenar hur många ggr som helst för vad slutar då kostnaderna i ? Allt går ju med raketfart och en investering i nå lagda kablar och matningar idag kan ju vara för klent om tio år bara. Innan det knappt är betalt typ....pacman42 skrev:
Till stor del så behöver du nog inte oroa dig, åtminstone om du (de) kan styra elbilsladdningen en aning på dygnet. I glesbygden så måste man nämligen ha större överkapacitet i nätet då det är färre som delar på tjänsten och kan "smeta ut" lasten. Vidare så ökar inte antalet förbrukare hela tiden - det är relativt konstant över tid. Detta är ett storstadsproblem!