69 655 läst ·
1 093 svar
70k läst
1,1k svar
Elbilar explosion risk
Verkar som RORO-färjorna i sin nuvaravde form inte klarar av att begränsa batteribränderna till de olika branskotten då "hela" fartyget ser ut att ha brunnit upp nu
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Du menar de skulle ha en "släckningsmetod" med stängning av brandskott mm. som är ofuktionerliga och som säkert är svindyrt att bygga? (möjligt ja, men gissar nej)Unikt namn skrev:
"Ro-ro (roll-on/roll-off) ships require robust fire prevention and suppression systems due to the nature of their cargo and enclosed spaces. These systems typically involve a combination of early fire detection, fire suppression, and fire containment measures"
Efter en snabbsökning så kan jag iaf. bjuda på en utan batteribilar ombord, dock inte samma förutsättningar öht.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
https://gcaptain.com/a-brief-look-back-at-recent-car-carrier-fires/
"Challenges in managing EV battery firesThe increasing transportation of electric vehicles and their lithium-ion batteries creates a newlevel of risk.As awareness grows within the marine industry about the specific challenges RoRo ships face,Consilium’s focus sharpens. “When it comes to RoRo ships, developing safety measuresfocused on electric vehicles has been particularly urgent”, Nordberg explains, emphasizingConsilium’s commitment to addressing these concerns.Studies show that electric vehicles carry a fire risk comparable to vehicles with combustionengines. However, when an electric vehicle catches fire, the firefighting and management willrequire a new set of knowledge and understanding."
https://www.consiliumsafety.com/content/uploads/2019/06/Consilium_White_paper-3.pdf
Redigerat:
Det skrivs väl mycket om metoden att spara vatten, även jag är lätt skeptisk. En källa ur mängden.N Nerre skrev:På vilket sätt är det effektivare? Grejen med en batteribrand är ju att den inte är beroende av luftens syre, men en brandfilt bygger på att kväva elden.
Sen "släcker" man inte batteribränder med vatten heller, man kyler dem (eftersom det som sagt var inte går att kväva elden så det snarare är en kemisk reaktion). Kylningen är för att förhindra spridning bara, man kyler tills batteriet tömt sig på energi.
"Fungerar brandfiltar på elbilar?
Ja, brandfiltar kan användas effektivt på elfordon. Brandfiltar för elbilar är speciellt utformade för att motstå de höga temperaturer och intensiva lågor som kan uppstå när ett elfordon tar eld. Dessa filtar kan kväva elden genom att stänga av syretillförseln för resten av bilbranden. Den termiska rusningen stoppas inte genom att ta bort syret, men brandfilten hjälper till att begränsa värmen och förhindra att branden sprider sig till närliggande områden eller fordon. Även om de kanske inte släcker branden helt, fungerar de som ett viktigt verktyg för att kontrollera och begränsa situationen tills professionell brandkår anländer."
https://fireisolator.com/ev-fire-blanket-a-revolutionary-tool-for-electric-vehicle-fire-suppression/
Det där ser ju ut att vara ren reklam för deras produkt, och de skriver ju rätt tydligt att den bara fungerar för att minska spridningen...blackarrow skrev:
Lithium-ion battery fires present a unique challenge because they generate significant heat and can reignite even after being extinguished. While a fire blanket can temporarily contain a lithium battery fire by cutting off the oxygen supply, it may not completely stop the fire, as the batteries can undergo “thermal runaway.” This is a chain reaction where the heat generated by the battery cells causes nearby cells to ignite as well. EV fire blankets can help slow the spread of the fire and reduce the risk to surrounding areas like a carpark or a ferry, but specialized firefighting measures are typically required to fully extinguish lithium battery fires.
Nån vägde 25 kg så man får väl vara 2 man för att dra över den...N Nerre skrev:
Tja, annars får jag väl erkänna att jag själv tycker brandfiltsgooglingen gav en av de två sämsta länkar jag postat som referens till påståenden jag gjort.
Häromdagen stötte jag på påståendet att det gick åt 11 ggr mer vatten att släcka en elbilsbrand och att brandfilt då sparade vatten. Något oklart hur mycket.
Jag har flera ggr stött på påståendet att brandfilt är bästa sättet att släcka elbilsbrand i mitt "flöde", men nu när jag söker info så får jag i stället upp varningar för ökad explosionsrisk.
😳
Som sagt var, en elbilsbrand släcker man inte, man kyler den tills batteriet är tomt på energi. Och då lär vatten tyvärr vara det enda vettiga alternativet i de flesta lägen (tack vare vattens höga ångbildningsvärme).
Åter igen: Det går inte att kväva en batteribrand eftersom batteriet ger ifrån sig eget syre när det blir upphettat. Det man gör med vatten är att man försöker kyla så branden inte sprider sig. Batteriet brinner tills det är tomt på energi.Unikt namn skrev:
Jaha. Men det här var inget svar på min fråga.N Nerre skrev:
Om du innesluter gaserna från ett Li-Ion batteri som hamnat i termisk rusning så ökar risken för att gaserna exploderar om de antänds. Om gaserna inte innesluts så är det större sannolikhet för brand än explosion och efterföljande brand. Det finns en film med exempel på det tidigare i tråden.
Edit: en länk med exempel här https://www.byggahus.se/forum/threads/elbilar-explosion-risk.480738/post-6054948
Edit: en länk med exempel här https://www.byggahus.se/forum/threads/elbilar-explosion-risk.480738/post-6054948
Redigerat:
Ändå tillverkas brandfiltar och används av räddningstjänster?T TommyC skrev:Om du innesluter gaserna från ett Li-Ion batteri som hamnat i termisk rusning så ökar risken för att gaserna exploderar om de antänds. Om gaserna inte innesluts så är det större sannolikhet för brand än explosion och efterföljande brand. Det finns en film med exempel på det tidigare i tråden.
Edit: en länk med exempel här [länk]
https://shop.brandexperten.se/brandskydd-utrymning/brandfiltar/cgs-lithium-brandfilt-large
https://nordicfireprotection.se/Produkter/bridgehill-fordon-pro/
Att köra elbil är som att rulla runt i en osläckbar brandbomb
Fria ord Jag vill väldigt gärna köpa elbil, men som brandchef och säkerhetsansvarig nästan hela mitt yrkesliv avstår jag intill dess man kommit fram med bättre lösningar, skriver insändarskribenten.citatet ovan kommer från:
https://www.gp.se/fria-ord/att-kora...randbomb.580c3ad5-34a7-42fd-8344-8673a4dcab99
