Hej,
Vi är relativt nyinflyttade i en 80-tals villa med krypgrund.
Grundmuren är påverkad av fukt kan man se både utanpå och i krypgrunden, specillt baksidan och kortsidan mellan garaget och huset. Garaget är också påverkat av fukt kan man se på betongen.
Enligt ritning jag fått tag i är det inte någon dragen dränering på längs grundmuren på baksidan och vi har också en ganska hög lutningen mot huset på baksidan.
Så det är uppenbart att vi behöver göra något. Det verkar som det tummades på vissas saker när detta huset byggdes. Tex ska det finns en 400mm inspektionsbrunn enligt ritning på framsidan men där har de satt ett 110mm plaströr istället.
På en bild kan ni se foten på grundmuren som tittar fram tillsammans med plastduk och sten innanför där. Alltså inga dräneringrör längs långsidan.
Frågan är hur jag bäst att lösa detta om jag ska konstruera dräneringledning? Ska jag samman koppla med dagvattenledningen som tittar fram på bilden som jag tror går mot garaget. Platonmatta?
Ett ytterligare problem är att jag inte vet om det tummats på dräneringen på kortsidorna också då det är påverkat mellan garagets väggar och huset. Kolla kartan, har noterat lite där. Notera även att det är markplattor som sitter mellan garaget och huset, om det är nackdel eller fördel vet jag inte.
Stort tack på förhand!