Fairlane Fairlane skrev:
Missförstår.jag något nu?
Släpet ni köpte i fjol har stigit med nästa 20' till 88', dvs innan kostade det cirka 66'.
Ett nytt obromsat kostar inte 66', så något är oklart.
Står ju i inlägget att det var ett bromsat släp
 
P Prodigys skrev:
Står ju i inlägget att det var ett bromsat släp
Ja, läs inlägg igen,
L Lutte skrev:
En ny 750 kostar lika mycket som vad vi gav för vårat bromsade jättesläp ifjol. samma släp som vi köpte ifjol har stigit med nästan 20 000kr till ca 88k beroende på tillval.
Edit:
Oops! Läste fel.
 
Fairlane
Det står (med min fetning): "Så kikade på att byta till en obromsad 750 aluvagn, men herre jäklar priserna har dragit iväg något helt enormt."
 
C
useless useless skrev:
Många ångrar att de tog B96 istället för BE.
Apropå BE, någon som har koll på C1E?
Måste man skriva och köra upp två gånger, först för C1 och sedan C1E, eller kan man göra det på en och samma gång?
 
H
Tog be nu för ett par veckor sedan.
2 körlektioner och hyra bil vid uppkörning.
Tror allt kosta cirka 5000 kr.
Tog cirka en månad att ta det då det var väntetid mellan att skriva prov och uppkörningen.
Hade b96 sen tidigare.

jobbet betala be kortet de har tjata i 9 år på att jag skulle ta det.
Men nu är det i box
 
  • Gilla
nino och 1 till
  • Laddar…
DennisCA DennisCA skrev:
Jag funderar på ett släp så jag slipper låna päronens hela tiden. Har liten bil, liten budget.
Jag undrar då vad som är specad dragvikt för ett släp på din "lilla" bil? Min har 1200kg bromsat och 690 obromsat vilket är lite spännande. Men jag har ett bromsat 900/650kg så jag är nöjd med den. Fullt skivmått och tipp. Trist att de återvinningscentraler jag åker till har slutat ha trädgårds/växtrester på backen, det var lite kul att bra behöva tippa flaket, backa, tvärnita och köra fram igen för att tömma det... (nu har de container med höga räcken runt)
 
550 utan bromsar och 1050 med bromsar

Jag köpte det större släpet, det tar 750 och är obromsat så det klarar mer än jag får dra med denna bil men margina är "bra-å-ha".
 
  • Gilla
BengtH
  • Laddar…
Så det blir en lastvikt på typ 250-300 kilo om du har rätt körkort? Eller tänkte du besiktiga om det till att passa din bil? För det som bilen är reggad med gäller väl?
(Edit vikter)
 
Ska man köra byggmatriel så tänk på att asfaboard kan vara 2.7m så gärna det plus någon cm i fri längd, min 1.3 i bredd så man kan ha surrningsöglor inne på flaket och ändå lasta 1200mm skivor
 
VidarH VidarH skrev:
Så det blir en lastvikt på typ 250-300 kilo om du har rätt körkort? Eller tänkte du besiktiga om det till att passa din bil? För det som bilen är reggad med gäller väl?
(Edit vikter)
Det där låter helt konstigt vet du.
 
DennisCA DennisCA skrev:
550 utan bromsar och 1050 med bromsar

Jag köpte det större släpet, det tar 750 och är obromsat så det klarar mer än jag får dra med denna bil men margina är "bra-å-ha".
Tänk bara på att det är 40km/h som gäller.
 
Är det samma regler i FInland?
 
Nu är jag i Finland så jag kollar med finska traficom vad som gäller.

Hastigheter:
Vilken hastighetsbegränsning gäller för en fordonskombination med en släpvagn vars högsta tekniskt tillåtna vikt är 825 kg?
Den högsta tillåtna hastigheten för en fordonskombination bestående av en bil och en obromsad släpvagn med en klassificeringsvikt på högst 750 kg är 80 km/h.
B-kortets begränsningar:
Vilket körkort ska man ha för att få dra en släpvagn på 825 kg med personbil? (beror det på dragbilens vikt?)
Med körrätt för fordon i kategori B får man köra en kombination där dragbilens totalmassa inte överskrider 3 500 kg och släpvagnens totalmassa inte överskrider 750 kg.
Om släpvagnens totalmassa är 825 kg, får kombinationens sammanlagda totalmassa då inte överstiga 3500 kg. I detta fall får dragbilens totalmassa vara högst 2 675 kg.
 
I Sverige (och kanske fler länder?) finns regeln att man bara får köra 40 om en obromsad släpvagn är lastad och totalvikten överstiger bilens halva tjänstevikt. Dvs en liten bil får köra 80 med en tom vagn, men lägger du en liten brädstump på flaket så får du bara köra 40.
 
  • Gilla
Patrik440
  • Laddar…
Denna fråga kanske också är relevant
Den högsta tillåtna släpvagnsvikten för min bil är 550 kg. Får jag dra en släpvagn vars högsta tekniskt tillåtna vikt är 825 kg och med vilka vikter?
En släpvagn vars högsta tekniskt tillåtna vikt är 825 kg får dras med en bil vars största släpvagnsvikt är 550 kg. Då får högst 550 kg överföras till marken av släpvagnens hjul.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.