Har en villa från 1970 med betongpannor på taket som vi funderar på om vi ska byta eller inte. Taket ser ok ut (förutom lite för mkt mossa på sina ställen, men det är ju lätt åtgärdat), men plåtar runt skorstenar o takfönster, samt vindskenor (som idag är av plåt) ser ganska taskiga ut och skulle behöva bytas. Dessutom vill vi byta två takfönster samt byta vindskenorna till trä.
Vi även har fått en liten liten läcka, är små fuktfläckar som syns på innertaket. Vi tror ifs att denna läcka kommer från en skarv där köksventilationen kommer ut på taket.

Men frågan är nu alltså om ni hade bytt hela taket eller väntat med takbyte och "bara" åtgärdat plåtarbete, vindskenor o fönster? Är det jobbet onödigt ifall det visar sig att vi behöver byta taket om 5-10 år, dvs måste plåtarbetet göras om då ändå?
 
Hur ser det ut under? Det är ofta läkt och papp som behöver bytas innan själva pannorna. Betongpannor håller generellt sämre än tegelpannor och kan behöva bytas efter bara 40 år, så om du ändå ska ta ner pannorna för att lägga om läkt och papp så kanske det är läge att byta pannorna också, men de kan hålla 20 år till. Dagens betongpannor brukar marknadsföras som bättre än någonsin, men hur länge de håller får man väl vänta och se. En betongpanna från 1970 kan mycket väl ha sett sina bästa dagar.

Det kan vara mossan som är problemet när det läcker in. Via mossan kan fukt leta sig in under pannorna och om då pappen under är undermålig så kommer ju vattnet in.

Jag tror att du ska ta ner några pannor och kolla både dem och läkt/papp under. Jag tror att du ska byta hela rasket.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.