Jag brände bort de där plast piggarna i hålet som syns på bilden och lödde fast kablarna på ren ny knapp ( 19mm)( kostar 15K Klubba.888 skrev:
Låter bra. Men fattar inte hur du menar? Har exakt samma problem som TS. Haft flera knappar men de går sönder hela tiden.L Lokeas skrev:
Lödde du kablarna på knappens hållare (den som sitter inuti)? Vad är 19mm? Vart köpte du knappen?
Så less på detta så jag funderar på att installera en vippströmbrytare i metall som håller.
Hållet där knappen sitter är 19mm i diameter. Ja jag köpte en helt vanlig strömbrytare där jag lödde fast kablarna och tryckte in knappen i hålet. Köpte brytaren på Styra hem. https://www.styrahem.se/p/634/styra...ema-hBQyQpNammbBPHtaOfLiKHHIcrw4aAtgIEALw_wcBJ Jo J-son skrev:Låter bra. Men fattar inte hur du menar? Har exakt samma problem som TS. Haft flera knappar men de går sönder hela tiden.
Lödde du kablarna på knappens hållare (den som sitter inuti)? Vad är 19mm? Vart köpte du knappen?
Så less på detta så jag funderar på att installera en vippströmbrytare i metall som håller.
Jag köpte en liknande knapp till min Futurum 200 köksfläkt på Tradera ännu billigare 37 kr inklusive frakt. Fungerade perfekt. Jag lödde fast ledningarna till kontaktdonen som var 4,8 mm breda.L Lokeas skrev:
https://www.tradera.com/item/343404...ombrytare-passar-till-koksflakt-med-20-mm-hal
Klicka här för att svara

