1 035 läst ·
19 svar
1k läst
19 svar
Byta kontakt i badrum till stickproppsuttag
Enligt min mening är det helt meningslöst att gissa om detta är två faser med en nolla eller tre faser utan nolla. Ska man gå efter gruppförteckningen skulle jag påstå att tre faser utan nolla är det rimligaste, men gissningar är som sagt meningslösa.D Daniel 109 skrev:
Vilken dosa refererar du till? Den med fyra trådar och två skruvar eller någon annan?J jonaserik skrev:
Nej dom är ju inte meningslösa, hur vet vi annars vem vi ska skratta åt när TS gör en ny tråd om att TM slutat funka efter att han bytt uttag. 😆Alfredo skrev:
Jag gissar att @jonaserik missade den ensamma vita tåten. Lätt gjort, speciellt på en mobil antar jag.useless skrev:
Jepp och zomade inte in stort. Sen är det 2 skruv för dosan. troligtvis en dosa bakom. Sen är det kanske tänkt att kunna kopplain en TT och TM där, 2 faser och noll. Kan även vara 3 faser bakom och den tredje går till vägguttaget. Med dosa bakom går det bra att sätta ett dubbelt uttag, t.o.m ett med separata brunnar.Alfredo skrev:
Klicka här för att svara
