Jag under hur det ställer sig vid byggnation på en skogsfastighet.
Vet att man får bygga en ekonomibyggnad på en jordbruks- eller skogsfastighet.
Saken är att jag har enkel resa till min fastighet och anser att jag kan behöva en enklare byggnad på fastigheten där jag även kan ligga över när jag är upp, men även kunna ta skydd för väder och vind.
Går det att bygga en enklare byggnad för detta, en byggnad med typ en kamin för uppvärmning i byggnaden så väl där det även går att tillaga sig enklare måltid då man är där?
Hat även funderat på detta med ett Attefallshus på skogsskiftet, vet att man endast får sätta upp en Friggebo eller ett Attefallshus om det redan på fastigheten finns en byggnad.

Tänker då som så, ifall det då går att först bygga "ekonomibyggnaden" och därefter bygga ett "Attefallshus" eller "Friggebo".?

Fundersam.på Byggda!

:thinking:
 
C
B Byggda skrev:
Tänker då som så, ifall det då går att först bygga "ekonomibyggnaden" och därefter bygga ett "Attefallshus" eller "Friggebo".?
En ekonomibyggnad kan inte ha en komplementbyggnad på det sättet, så det knepet fungerar inte.

Husvagn eller liknande är nog enda bygglovsfria alternativet för övernattning.
 
  • Gilla
skogaliten
  • Laddar…
Ekonomibyggnad med del där du kan vara vid dåligt väder. ;)
 
  • Gilla
Byggda och 1 till
  • Laddar…
Jag tror likt @AndersS (som jag läser honom) att det är rätt oproblematiskt i praktiken att bygga sig en liten friggebodsstor stuga på ett skogsskifte.

Sätt upp en arbetsbänk och hävda att du slipar sågkedjor där om någon av någon outgrundlig snledning skulle fråga. Så länge du inte ska ha el eller vatten och avlopp är gränsen mellan ekonomibyggnad och övernattningsstuga inte knivskarp.
 
  • Gilla
Festlund och 2 till
  • Laddar…
Jag tänker spontant att det kanske inte är supersvårt att få lov för den typen av byggnad så länge det inte är typ strand/landskapsbildssskydd eller naturreservat etc?
 
  • Gilla
Festlund och 2 till
  • Laddar…
Är det en ekonomibyggnad så är det.. och ingen lär bry sig om du värmer mat i trangiat eller sover i en tältsäng några nätter om året...

En sommarstuga är dock en sommarstuga.

/ATW
 
  • Gilla
Festlund och 1 till
  • Laddar…
Så länge det inte är strandskydd på platsen anser jag att Byggningabalken 2kap 1§ reglerar byggandet på lant/skogsbruks fastigheter.

Bygg det du behöver!
 
  • Gilla
Byggda och 2 till
  • Laddar…
O
Jag har byggt en liten stuga (20 m2) på vår skogsfastighet, tanken från början var att ha det som kombinerad sommarstuga / jaktstuga / övernattning vid skogsarbete.

Jag kollade bygglov med kommunen först men det verkade vara lite av en bedömningssport.... enligt vår bygglovsansvarig är det inga problem med en mindre stuga (om de inte ligger inom strandskydd etc) och det finns någon bod för motorsåg / planteringsrör osv, alltså om man kan argumentera och visa att stugan ska användas för skogsarbete tex när man har lång restid från hemmet.

Om man däremot skulle börja fixa gräsmatta, hänga in en tomt osv så blir det svårt utan bygglov.

Min stuga blir inredd med kamin / solceller / batterier så jag ska kunna vara där året om, för även på vintern kan man ju behöva inventera vindfällen och planera för kommande jobb på fastigheten? :cool:
 
  • Gilla
Byggda och 1 till
  • Laddar…
"Även på vintern"? Det är ju då det är svalt och skönt och man kan gallra utan risk för röta i beståndet!
 
  • Gilla
Byggda och 2 till
  • Laddar…
B
M -MH- skrev:
"Även på vintern"? Det är ju då det är svalt och skönt och man kan gallra utan risk för röta i beståndet!
På vintern , även vår & höst, sommar behövs en koja för matrast, värma mat, fika, torka kläder, byta kläder, torka skor, rengöra & serva motersåg, röjsåg, slipa kedjor klingor, samt att förvara sågar , bensin oljor, verktyg, första förband vinch, yxor linor, planteringsutrustning, plantor, mm mm mm
 
  • Gilla
Byggda
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.