86 671 läst ·
763 svar
87k läst
763 svar
Bygghissolyckan i Sundbyberg
Nästan lite absurt att man kan dömas till böter och och pengarna ska gå till en själv. Staten äger LKAB så att LKAB betalar böter är ett nollsummespel. Enda effekten är väl att de drar av de 55 miljonerna från de pengar staten ändå får varje år. Verkligen ett hån motl de efterlevande..B Bitterhetsakademin skrev:
Besserwisser
· östergötland
· 2 774 inlägg
Företagsboten i detta skulle bli ngt liknande vilket luktar en del.B Bitterhetsakademin skrev:Det är väl möjligt att hovrätten kommer till en annan slutsats men det är ofta svårt att få till en fällande dom i mål gällande arbetsmiljöbrott. Blr det något slutar det väl med en företagsbot.
Se bara domen nu i veckan då statliga LKAB dömdes att betala 55 miljoner i företagsbot till staten efter dödsolyckan i gruvan förra sommaren medan de efterlevande får småsmulor i ersättning.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 191 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 191 inlägg
Nu gällde väl inte åtalet om det saknades skruvförband utan vem som var ansvarig för det.L Leif i Skåne skrev:
Besserwisser
· östergötland
· 2 774 inlägg
I min värld så är det inte så svårt att övertyga rätten att det är montörernas fel, står i montageanvisningarna och ska ingå i egenkontrollen.Bart skrev:
sen ska den även besiktigas innan användning och även där bör det ha upptäckts att det saknas bultar!
Är helt 100 på att det bultförbandet som saknades hade varit borta redan när mastsektionerna anlände till bygget. Är inte helt ovanligt att man inte får lös/isär en skarv och då istället för att bråka så tar man nästa skarv istället och då har dom som demonterat den mastsektionen skitigt i att sätta tillbaka bultarna.
För man ska vara så pass efterbliven att man inte klarar av att jobba om man monterar en sektion utan att dra fast den!
Här är en rätt bra sammanfattning av vad som kom ut av rättegången. https://www.byggnadsarbetaren.se/friande-dom-efter-hissolyckan-i-sundbyberg/
Där kan vi se att åklagaren inte lyckats med att övertyga rätten om att beviskraven uppfyllts. Det råder alltså ingen tvekan om vad som orsakade olyckan.
Där kan vi se att åklagaren inte lyckats med att övertyga rätten om att beviskraven uppfyllts. Det råder alltså ingen tvekan om vad som orsakade olyckan.
Finns ju en möjlighet till. Att de var monterade korrekt, men att någon sedan lossat bultarna. Alltså rent sabotage. Så att bevisa att montörerna gjort fel är kanske inte så lätt som du tror.L Lutte skrev:
Det borde inte vara möjligt att skylla på varann i fall som detta.Bart skrev:
I min värld är det enkelt, de som gör fel är ansvariga, deras chef likaså och högst upp företaget.
Har rätten tyckt att det är oklart att åklagaren menat detta?
Om sabotage misstänks så får man ju ha någon form av bevis för det. Har det anförts av försvaret?L lbgu skrev:
Absolut, jag är ju en lekman utan någon juridisk utbildning.L lbgu skrev:
Men sabotage kan man räkna bort, det är helt orimligt att någon tar sig in nattetid eller en helg och klättrar upp i masten eller rent av ställer hissen i serviceläge och kör den från taket på manuella manövern och står och drar lös typ m24 bultar och sen tar med sig materialet och lämnar platsen utan att någon märker av deras närvaro.
