Hej!

Jag bor i en lägenhet längst upp i huset sk. "vindsvåning". Det är en ganska liten lägenhet med 2,50m i takhöjd. Däremot finns det outnyttjad yta uppåt, som jag är intresserad av att göra om.

Jag har funderingar att istället för att ha plant innertak så låter jag innertaket gå upp i nock. Jag har uppfattat att det blir större värmeförluster för föreningen? Men många i området har gjort det, och det skulle göra mycket för rymden, då jag inte har speciellt stora fönster.

Går detta att göra själv? Jag är händig och kan få mycket hjälp av erfarna byggare. Men är det någon som har gjort liknande? Vad kostar projektet, om det rör sig om ca: 40kvm golvyta. Hur lång tid kan det tänkas ta, om man jobbar hela dagar två stycken? Något speciellt jag ska tänka på innan jag börjar (förutom intyg från förening)?

Jag bifogar en bild.

Uppskattar all hjälp i ämnet!

Tack!
 
  • Sagittalritning.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.