Håller på att planera mitt kommande kaklande och klinkande. Jag har en innbyggd ventilationskanal i ena hörnet av badrummet, kanalen täcks av en gipsskiva 45grader, och kom nu på att jag skulle vilja "runda av" hörnen genom att överbrygga hörnen genom att sätta kakel över hörnet (hmm.. är det ngn som förstår vad jag menar?). Det innebär en del tommrum bakom plattan om man inte fyller ut väldigt flödigt med fix. Kan man göra så här eller är det vansinne? Till saken hör att ena väggen är en yttervägg av lättbetong och den andra väggen gipsad. Jag "stelopererar" ju väggarna genom att göra detta, dvs jag tillåter inte väggarna att röra sig gentemot varandra - kommer det innebära att kaklet spricker?
 
Jag skulle tro att det fungerar att göra så. Beroende på hur tjockt du behöver fylla bakom kan det vara en bra idé att spackla ut det värsta med fix dagen innan. Man kan inte bygga hur tjockt som helst med fix utan att det krymper.

Jag skulle tro att du i värsta fall får problem med att fogarna spricker. Använd flexfog och ett flexibelt fix så minskar du riskerna för att få problem.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.