3 155 läst ·
21 svar
3k läst
21 svar
Bör jag låta entreprenör åtgärda sned duschstång?
Mja, det där skulle jag nog låta vara, fel ställe att ha extrahål på.
Medlem
· Västernorrland
· 12 029 inlägg
det är inte så att det är blandaren som sitter "snett " då?.......
tittar man så är ju inte blandaren i centrum på plattan men de har troligen monterat det övre fästet i centrum i tron att blandaren satt så.
Antagligen... Den har monterats 3 gånger. Först satt den lös och fick återmonteras, då sprack kakelplattan bakom blandaren två gånger så tillslut tog de bort 9 kakelplattor och en bit av tätskikt och gipset bakom och gjorde om allt. Antagligen hamnade blandaren lite vid sidan om sitt ursprungliga läge då. Gissningsvis för att de inte längre fick fäste i bakomliggande osb-skiva.Stefan1972 skrev:
Det kanske går att räta upp det och lura ögat genom att med excentriska kopplingar även flytta blandaren lite grand åt samma håll. Då tappar ni förvisso centreringen mot täckbrickan bakom blandaren men det kanske stör mindre än att ha en lutande stång
Klicka här för att svara