5 277 läst ·
2 svar
5k läst
2 svar
Bernardo rikt och planhyvel pt 200 ed
Tycker det ser ut som kinahyvel 1A. Finns brandad under hur många namn som helst med lika många färger på plasten. Finns en del som fått dem att fungera bra med lite jobb. Bland annat anhållet lär vara mer för prydnad än användning.
Men om du kan få den till ett riktigt lågt pris och inte har något emot att mecka en hel del med hyveln kan det ju kanske vara värt ett försök.
Men om du kan få den till ett riktigt lågt pris och inte har något emot att mecka en hel del med hyveln kan det ju kanske vara värt ett försök.
Nä den där hade jag hållt mig borta från. Flimsig bockad plåtkonstruktion, flimsigt anhåll, hyveln finns i en uppsjö olika märken, Kinatillverkad o brandad. Den väsnas sannolikt som ett jetplan också.B Bokliden skrev:
Jag föreslår någon av dessa om jag letat billig liten hyvel
https://www.blocket.se/stockholm/Snickerikombi_Kity_74280059.htm?ca=23&w=3
Emcorex B20 (dyker ofta upp på blocket runt 2000) https://www.blocket.se/alvsborg/Stor_bandsag__plan_rikthyvel_74301806.htm?ca=23&w=3
Bild: https://www.retrade.eu/sv/aitem/306306/Riktplan_EMCO-REX_b20
Incas automaticmodeller (brukar ligga runt 3000-5000, dyker inte upp lika ofta)
Bild: https://www.klaravik.se/auction/product/planhyvel-4/
Har du plats och lite mer pengar finns denna i Värmland och det är ett (två) snäpp upp från de ovan. https://www.blocket.se/varmland/Rikt__planhyvel_Morten_RPH330_74030605.htm?ca=23&w=3
Redigerat:
Klicka här för att svara