Hej!

Jag har 3st spotlights liggandes som tidigare ägare av huset aldrig satte upp. Nu tänkte jag montera upp dom men att koppla eller veta hur en sådan här lampa ska monteras är inte min starka sida..

Såhär ser lamporna ut: Spotlight 001.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Spotlight 002.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Spotlight 006.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Antar att dom ska monteras eller får monteras direkt mot taket utan pottor?
Såhär kommer elen från taket ner: Spotlight 009.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Lamporna ska sitta på rad 3st, så där elen kommer ner till mittersta lampan är det 6st kablar 2 med ström från lysknappen och 2 var från dom andra lamporna.
Jag har motsvarande koppling till lampan som ska klämmas på kablarna, kan jag då sätta 2st kablar i den mittersta kontaken?

Det är 12v det handlar om :)
 
Eftersom det är 12 V behöver du ett drivdon också som ska placeras någonstans. Du har ju inga potthål att gömma det i här. Många drivdon för halogen har en max längd på 2 m vilket kan göra det besvärligt, men det finns drivdon som tillåter längre ledningar också. Lamporna ska parallellkopplas.

Armaturen ska monteras enligt bruksanvisningen! Framför allt gäller det att veta ifall de får monteras direkt mot brännbart material, och vilken max effekt på halogenlampan som den är gjord för. Har du inget brux blir detta lite besvärligt, men titta efter märkningar på armaturen, främst ett "F" eller en triangel som står på spetsen, ev med ett tak ovanför sig.
 
Drivdonet är redan monterat ca 2 meter ifrån spottarna som du säger. Det enda som är kvar är att skruva upp spottarna och koppla ihop trådarna:)
Bruksanvisning finns inte och max watt står på glaset.
Syns inga märkningar på armaturen tyvärr. Om ingen här på forumet vet så får jag fråga i elbutiken imorgon.

Parallellkoppla hmm det minns jag sedan skolan men inte riktigt hur det var..
Såhär? Namnlös.png

Drivdonet är den svarta fyrkanten ström och jord till lampan i mitten. Kablar från de andra lamporna går på jorden från drivdonet och strömmen likaså till strömkabeln från drivdon.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.