Hej

Jag behöver ett väggfäste enligt bifogad skiss, antingen i form av något som påminner om ett handduksräcke eller i form av två "krokar" enligt bilden. Fästet måste vara tillräckligt kraftigt för att bära en del last såväl vertikalt (nedåt) som horisontellt ut ifrån väggen (drag).

Finns det sådana fästen att få tag på?

Hälsningar

HH
 
Googla "stödhandtag" så får du tusentals träffar! Tror säkert att något passar dina mått!
 
Lysande Sickan, lysande. Jag blir tårögd!
 
Efter att ha kollar stödhandtag konstaterar jag att det förmodligen fingerar men det blir inte idealt.

Jag gör ett försök med en ny skiss. Vad heter ett sådant här beslag och var får jag tag på det?

Det viktiga för mig är att få en rotationspunkt för en pryl som skall kunna fällas upp längs väggen. I denna skiss utgör bulten rotationspunkten.


Vänligast

HH
 
Då gör jag ett nytt försök att hjälpa till! :)

Vad tror du om något sådant här? Fast givetvis ingen bult, utan en skruv mot väggen? Eller det blir för grovt och ruffigt, om det ska vara inomhus?

Metallbeslag med monteringsplatta och genomgående skruv mot vit bakgrund.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


http://www.benders.se/sok/?q=stolpsko
 
Det där kan ju vilken plåtslagare/smed som helst fixa åt dig i den dimension som du vill ha.
 
@Maveric77 - bra tänkt där. Utseendet är inget problem. Dock blir nog stolpskorna lite långa, dvs de sticker ut för långt från väggen :(

@Janus82 - absolut. Det kanske är den vägen jag får gå i slutändan.

Är det bara jag som tycker det är konstigt ifall det inte finns någon standardprodukt av den här typen? Det kan väl omöjlighen vara så att mänskligheten aldrig har ett behov av en rotationspunkt i ett plan?

Jag har till och med kollat båttillbehör då jag tyckte mitt beslag påminde om det man använder för att fästa en fast talja i ett båtdäck men icke sa nicke...
 
Självklart finns det en standardprodukt för rotationspunker i ett plan: Gångjärn! :)

Dock så får jag intrycket av att du behöver något som är lite grövre och mer robust är ett traditionellt gångjärn men de finns ju i nästan alla storlekar så någon variant borde kanske fungera.
För övrigt så spricker jag nästan av nyfikenhet över vad du ska fästa upp. Dela gärna med dig bara för att stilla min nyfikenhet.
 
Har du varit och botaniserat på t.ex bauhaus, de har ett rätt brett sortiment av beslag. Annas finns ju alltid lundell och zetterberg.

I sin enklaste form är det bara en U-bockad plåt med lite hål du behöver. Borde du inte kunna bocka till en spikplåt till rätt form och borra 8mm hålet.

Annars borde en klenare balksko fungera om du kan anpassa utsticket från väggen genom att såga av den.
 
Ena annan variant fast tvärt om :) är att sätta en tapp från ett grindgångjärn på väggen och fästa gångjärnet i det som sak fällas.

Vad är det du bygger?
 
@Janus82 och toolman77 - jag har till mitt hemmagym fått tag på en livs levande klassisk bellyback-ställning modell brandstation 1976. Se bifogad skiss. De vertikala stödbenen kan fällas in mot de horisontella rören så att konstruktionen blir platt.

Min modell har på väggsidan två krokar, vilka förmodligen användes för att sätta fast väggänden i en ribbstol. Jag har ingen ribbstol utan vill istället hänga krokarna över ett par tappar, bultar etc. så att jag kan fälla upp ställningen mot väggen när den inte används. För att förhindra att krokarna hakar av tapparna när man tränar kan krokarnas öppning nedåt stängas med ett lämpligt metallbleck och en M10-skruv.

Några nya ideer från någon baserat på detta?
 
Ooh. Nu är jag avis!
För många år hade jag via kontakter möjlighet att träna på ett fängelse som hade en sådan ställning och de är ju fantastiskt enkla i konstruktionen men ändå stabila och bra att träna med. Sedan några år sedan har jag ett litet hemmagym i källaren och jag har letat efter en sådan ställning sedan dess just för att de är så kompakta och effektiva i mindre utrymmen.

Kontakta några plåtslagare eller smeder och kolla vad det skulle kosta att tillverka sådana fästen som du har skissat i inlägg #4. Det är ju en så enkel konstruktion att det inte kan kosta särskilt mycket att tillverka.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.