Per Eskilsson Per Eskilsson skrev:
Kanske går det med AI göra sentimentsanalys (åsiktssnalys) och avsiktsanalys (intent analysis) att tolka vissa förvånad, skratt och arg som downvotes istället. Men förmodligen till en relativt hög kostnad i tid och pengar.
Oftast när jag "blir arg" är det för att jag håller med när inlägget beskriver något som även jag "blir arg" över. Att försöka bedöma om arg betyder att man håller med eller om det betyder att man blir arg av att behöva läsa skräpet, tror jag är en rätt vansklig väg att gå. Och varför ska man ens försöka...

Ska man förändra något så gör om alla dagens reaktioner till "upvotes" av olika nyanser och skippa tanken på "downvotes". Det är min åsikt.
 
  • Gilla
Nötegårdsgubben och 1 till
  • Laddar…
Per Eskilsson Per Eskilsson skrev:
Bör TS få se antal downvotes på alla inlägg i tråd han skapat? Ja eller Nej
  • Bör skribent få se antal downvotes på inlägg som han själv skapat eller riskerar det att bli för demotiverande? Ja eller Nej
  • Bör TS få se antal downvotes på första inlägget i tråd han skapat eller finns det risk att det är för demotiverande? Ja eller Nej
  • Bör TS få se vem som har downvotat? Ja eller Nej
  • Bör skribent få se vem som har downvotat? Ja eller Nej
Alfredo Alfredo skrev:
Ja hela tanken med "tumme ned" luktar mobbning..
För att undvika "mobbning" så undviker man att visa antal downvotes både för gäster, skribenter och TS. Kanske med en möjlighet att man under inställningar kan bocka i att man vill visa antal downvotes i trådar man skapat och inlägg man postat.

Youtube visar ju inte längre antalet downvotes av denna anledning. De ändrade för flera år sedan.
 
Per Eskilsson Per Eskilsson skrev:
För att undvika "mobbning" så undviker man att visa antal downvotes både för gäster, skribenter och TS.
Vad ska det då vara bra för? Om ingen ser en downvotes, var finns då nyttan?

Per Eskilsson Per Eskilsson skrev:
Kanske med en möjlighet att man under inställningar kan bocka i att man vill visa antal downvotes i trådar man skapat
Vad är intresset med det. Om en idiot svarat i "min" tråd och dragit på sig femtielva nertummar, vad säger det mig som trådskapare?

Per Eskilsson Per Eskilsson skrev:
inlägg man postat.
Kan man inte relatera denna siffra till något blir den rätt omöjlig att tolka. Jag förstår som sagt inte alls nyttan.
 
  • Gilla
BirgitS och 1 till
  • Laddar…
Alfredo Alfredo skrev:
Om bästa svaret är något som "frammanas" och väljs som det minst dåliga bland en massa halvdana svar, då är jag hellre utan en "bästa svars-markering" i tråden.
Kunde inte sagt det bättre själv. Nej, inget uppmanande till att välja ett "bästa svar". Det skall vara frivilligt, blir nog bäst då.

Var det så länge sedan som funktionen att TS inte kan ge "bästa svar" till sig själv togs bort, känns som om jag har sett det senare....
 
Ok, jag förstår det där med mobbing. Kanske inte så bra med räknare på tummar.

Fast det är ändå bra att kunna ge en arg gubbe / tumme ner / hög med bajs eller liknande. Om någon kommer med ett riktigt skitråd är det ju rätt bra om man snabbt ser att det där är det något lurt med. Visst går det att se om någon svarat eller citerat, men de flesta verkar mest skumma igenom trådar/internet/livet och sedan följa vilka skitråd som helst. Står det då fyra sura gubbar under rådet att koppla elen fel, måla med innefärg ute eller vad det nu är så kanske någon låter bli att följa det.
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit
  • Laddar…
Istället för att försöka tolka alla reaktioner som nu är, kunde man istället tänka sig en knapp som "det här tycker jag verkar vara det bästa svaret"?
Man skulle då i en tråd kunna uppmärksamma dels det som TS valt som bästa svar, men också det som forumet gemensamt valt till bästa svar med visning om hur många som tycker det.
Ett svar där femtioelva andra deltagare i tråden tycker att det är det bästa skulle kunna ha ganska stor relevans.
Man skulle då också kunna ha det så att det visas först efter att man själv markerat vilket svar man tycker är bäst, eller helt avstår från möjligheten att välja ett.
 
Purre
Marlen Eskilsson Marlen Eskilsson skrev:
TS kan inte längre utse bästa svar. Det åtgärdade @cnils 2024-01-19.
Säker på det? Jag har inte klickat på texten dock så vet inte funktionen av den mer än att den finns där och ser ut att gå att klicka på.

1779370878850.png
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
TS kan INTE längre markera sina egna svar som Bästa svar. Däremot kan TS markera andras inlägg.

Om TS markerar ett bästa svar så kan han sedan avmarkera sitt val om han ångrar sig. Han kan också välja ett annat svar som bästa svar. Men han kan inte välja två inlägg eller fler i samma tråd som bästa svar.

@Purre Prova att markera Marlens inlägg som bästa svar och prova sedan att avmarkera det.
 
  • Gilla
Purre
  • Laddar…
Purre Purre skrev:
Säker på det? Jag har inte klickat på texten dock så vet inte funktionen av den mer än att den finns där och ser ut att gå att klicka på.
Ja som trådskapare du kan utse någon annans inlägg till det bästa svaret, det är så det ska fungera. Det du inte längre kan göra är att utse ett inlägg som du själv skrivit i tråden som det bästa svaret.

Sen har du antagligen i denna tråd lite ofrivilligt blivit trådskapare då tråden är utbruten från en annan tråd.
 
  • Gilla
Purre
  • Laddar…
Purre Purre skrev:
Säker på det? Jag har inte klickat på texten dock så vet inte funktionen av den mer än att den finns där och ser ut att gå att klicka på.

[bild]
Sitt eget svar menar jag förstås. Har korrigerat inlägget nu.
 
  • Gilla
Purre
  • Laddar…
Marlen Eskilsson Marlen Eskilsson skrev:
Sitt eget svar menar jag förstås. Har korrigerat inlägget nu.
Ha, ha. Jag såg inte ens felet... Läste slarvigt och fattade vad du avsåg även om texten sa något annat.
 
  • Gilla
Marlen Eskilsson
  • Laddar…
Jag har nog aldrig ens förstått syftet med bästa svar.

Är det till för att sporra oss ordbajsare, och leder det i så fall till fler brasvar, eller till att TS i högre grad klappas medhårs?

Är det till för att exponera BH bättre på Google och AI-tjänster och driver det i så fall mer trafik eller hjälper ni bara AI-svaren att bli bättre utan att själva få någon ytterligare trafik? Det sista tror jag definitivt är en risk – nästan alla sajter tappar väl trafik till AI.

Är det till för läsarna, och hur många klickar i så fall på dem? Hade det presenterats direkt efter inlägg ett så kanske, men är det värt det på bekostnad av att man inte läser tråden (i den mån det görs annars)?

Jag blir ärligt glad av att få bästa svar och gillar också att dela ut det, men är det verkligen värt så mycket mer än så, eller är det bsra ett sätt att mata Googles AI, som väl inte går att separera från annat Googlematande, utan att få något tillbaka?
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit och 2 till
  • Laddar…
Värde av "bästa svar" blir ungefär som när det klipps in svar "ChatGTP" svarar så här.
Så min fundering kvarstår med syftet, ska det tillföra något av värde eller enbart ett krav för marknadsföring och locka flera till sajten?
 
Angående funktionen "bästa svar" så finns det i mitt tycke ingen som helst anledning att ändra på något. Det är bra som det är nu.

Vad gäller "tumme upp" och "tumme ner" ser jag ingen som helst anledning att frångå nuvarande ordning med olika reaktioner i "gilla"-knappen. Den är också bra som det är.

Då ser jag hellre att möjligheten att vid behov kunna välja att visa forumet i "dark mode" införs.
 
  • Gilla
Dublin och 1 till
  • Laddar…
Keiller Keiller skrev:
Då ser jag hellre att möjligheten att vid behov kunna välja att visa forumet i "dark mode" införs.
Tummar hit och dark mode dit. En välfungerande sökfunktion borde enligt min åsikt vara prio ett. Och två. Och tre... 😉
 
  • Gilla
Nötegårdsgubben
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.