5 971 läst ·
3 svar
6k läst
3 svar
Bästa sättet att vitpigmentera fiskbensparkett för att synka med vitpig. furugolv?
Vi har ett hus där samtliga golv är fututiljor, dessa kommer att vitpigmenteras för att se ut som bifogad bild. För att det ska bli ett bra flöde i det lilla huset vill vi slipa och behandla fiskbensparketten så att nyansen blir väldigt lik den vi har på tiljorna. Jag vet att smaken är som baken här, men ni som har erfarenhet av att ljusa upp fiskbensparketten till en kulör som är nära bilden, vilken behandling har ni kört på? Bör tilläggas att vi inte gör detta moment själva, då jag förstått att det inte är helt enkelt.
Blanda lite grått pigment i färgen, det motverkar den gula ton som furun har. Vi laserade furupanel från 70-talet på ett hotell där jag jobbade en period, det blev supersnyggt och furuns varma färg doldes helt.
Bra tips, funkar set så även om man använder lut och sen hårdvaxolja? Vi kommer inte måla/lasersa golvenM MissAnpassad skrev:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
