Hej,
Vi är inne på att riva två väggar i vårt hus...Undrar mest om nån vet hur man får reda på om någon av dom är bärande?
Har hämtat byggritningen men där kan man inte se det...När vi tog bort gipsplattorna så sitter där vanliga 45x45 reglar med 60 cm emellan och samma tvärs över tak och golv...Är inte reglar som är bärande tjockare eller???
Bor i ett litet enplans från 1968 på 100m2...å har förstått att man ofta inte har bärande väggar inomhus i så små hus med icke inredningsbar vind utan låter ytterväggarna vara bärande...fel eller???
Tacksam för svar så vi inte får för högt till tak en dag ;)
 
:-[ BÄRANDE VÄGGAR menar jag givetvis :-[
 
Bob_the_builder
Jo, du är rätt ute. Enplanshus har generellt sett fribärande takstolar (som alltså bara behöver stöd på ytterväggarna). Det kan dock vara lite speciallösningar vid tex entrétak som kan göra andra väggar bärande.
Har ni fackverkstakstolar, dvs med de invändiga stöden i form av ett W? I så fall är de nästan helt säkert fribärande.

45x45 bygger man inga bärande väggar av, det har du rätt i.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.