4 876 läst ·
34 svar
5k läst
34 svar
Avtal om ansvar för stödmur
"lösöre" = jag försöker skriva "lös egendom" i stressande omgivning.Claes Sörmland skrev:
Är grannen överens med er om detta, att muren efter uppförande på dennes bekostnad och med dennes entreprenörer har skänks till er? Bara så ni är överens. Delar grannen inte den synen så ägs muren som lösöre av grannen. Har grannen skänkt den till er så äger ni den som en anläggning på er fastighet, alltså som fast egendom.
Det här vem som äger grannen spelar viss roll om ni skriver härskande servitut för grannen. Två varianter:
1. Grannens fastighet ges härskande servitut att nyttja er mark för att uppföra en mur på. Muren blir då ett unikt fastighetstillbehör för grannens fastighet men inte för er.
2. Ni äger redan muren och grannen ges härskande servitut att bibehålla och underhålla denna mur.
Ni måste välja väg här.
Om avtalsservitut skrivs som ger ägaren av grannens fastighet rätt att uppföra och underhålla muren så ligger underhållsansvaret för muren på grannen för all framtid. Det är således grannen som avgör vilka underhållsåtgärder som ska genomföras och finansierar dessa. Grannen har ju en skyldighet att underhålla muren så att TS fastighet inte tar skada. Men TS har med sin tjänande fastighet ingen möjlighet att styra över underhållets omfattning och genomförande, det är grannens ansvar.Violina skrev:
Lästips, priser för avtalsservitut mm
https://juristkompaniet.com/tjanster/servitut/
https://juristkompaniet.com/tjanster/servitut/
Kan man verkligen upprätta ett servitutsavtal som tillåter grannen att uppföra en stödmur på vår sida när den redan är uppförd? Om båda parter är ense så är det iofs ingen som blir lurad.L Liljeros skrev:Det ska skrivas ett servitut hos lantmäteriet där grannen får uppföra en mur på er sida om gränsen, i avtalet ska underhållsansvar avtalas och inte någon specifik garantitid dvs grannfastigheten är ansvarig för underhållet och även funktionen (mothåll för massor)
Problemet ni fått på halsen är dock att muren är ett svartbygge (stödmur över 0,5m kräver normalt bygglov) per definition och vill det sig illa kan den bli ett hinder för framtida utbyggnader på er fastighet, något jag misstänker att köpare av er fastighet inte är så nöjda med.
Ska man inte göra om muren så är enda lösningen att flytta gränsen (det är mindre jobb men eventuellt mer kostsamt)
Den nya muren har samma placering och höjd över nollplanet som tidigare mur, men den nya muren börjar längre ner och fungerar även som stödmur. Vi tänkte nog att motparten skulle ordna med bygglov om det behövdes. Motparten har iaf inte frågat oss om bygglov finns innan muren uppfördes.
Vilken soppa.
Det går bra. Servitutet kan både formuleras med rätt att enbart "underhålla befintlig mur" och som rätt att "uppföra och underhålla mur". Det blir möjligen lite olika rättigheter för grannen. T ex om grannen, kanske en framtida ägare, vill bygga en ny mur så är ju "uppföra och underhålla mur" en mer passande formulering än "underhålla befintlig mur", det blir ju tolkningssvårigheter hur mycket befintlig mur kan förändras och fortfarande vara samma mur.C Christer_B skrev:
Grannen kan ordna med bygglovet men byggnadsnämndens tillsyn kommer sannolikt att ställa krav på rättelse, byggsanktionsavgift och förelägganden mot er som fastighetsägare. De kan välja att ställa detta mot grannen efter att de har fått kännedom om att det är grannens mur.C Christer_B skrev:Den nya muren har samma placering och höjd över nollplanet som tidigare mur, men den nya muren börjar längre ner och fungerar även som stödmur. Vi tänkte nog att motparten skulle ordna med bygglov om det behövdes. Motparten har iaf inte frågat oss om bygglov finns innan muren uppfördes.
Vilken soppa.
Klicka här för att svara