5 404 läst ·
126 svar
5k läst
126 svar
Är det värt att dra in fiber?
Det kanske är sagt tidigare i tråden men 5G täcker ofta bara "en" användare, fiber ger dig full fart för 5 eller flera användare. Om ni blir fler i familjen där en unge spelar, en annan jobbar och en tredje streamar då blir det en stor skillnad. Då kan man behöva flera 5g abonnemang
Jag upplever dessutom att det är krångliare att bygga ut accesspunkter och få täckning i hela huset med 5G
En sista grej är att man ka med sig sitt 5G på semester, kommer ni att vara längre tider nån annanstans så är 5g bättre
Jag upplever dessutom att det är krångliare att bygga ut accesspunkter och få täckning i hela huset med 5G
En sista grej är att man ka med sig sitt 5G på semester, kommer ni att vara längre tider nån annanstans så är 5g bättre
Ja, värt att kolla naturligvis, men det kräver ju ändå ett fibernät.O skrev:
I det här fallet tolkar jag det som att det är Telia som är nätägare, så dom ska ändå ha sin del av "kakan".
Så var det i alla fall hos min mamma, det är Telias "öppen fiber", så det går att välja andra tjänsteleverantörer, men anslutningsavgiften blev en helt annan då.
Så utslaget på bindningstiden blev det ingen skillnad, och efter den är man fri att välja.
Men det är absolut någonting man ska kolla upp.
När jag fick min anslutning så hade nätägaren (Open Infra) ett samarbete med en tjänsteleverantör med bindningstid, och jag tog det erbjudandet.
Det blev liksom en avbetalning på anslutningsavgiften.
Det är bara att fråga, huset som jag bor i där kommer bredbandet från Bredbandsbolaget som lämnade ROT avdrag och renoveringsobjektet jag håller på med där var det IP Only som bredbandet kommer från med ROT avdrag.Khopter skrev:
Medlem
· Västra Götaland
· 3 569 inlägg
Jag slänger in en skiftnyckel i diskussionen: När 6G kommer runt 2029-2030 så kommer det vara 100 till 1000 gånger snabbar än 5G. Gissar att latency kommer gå ner, då spekulerar jag i att ingen kommer gräva in kablar till sina bostäder.
Om själva installationen är billig kan det vara så att Skanova har en kampanj i området. Finns det andra som har fiber i området kan man få bra pris hos dem också. Hör med ex Bahnhof om de har fiber i området.Khopter skrev:
Medlem
· Halland
· 4 534 inlägg
Problemet är att räckvidden på högre frekvenser gör det olönsamt på landsbygden och 1000 ggr snabbare finns det ingen dator som klarar av ändå.I InsidersUnited skrev:
Bahnhof erbjuder 10GBit redan idag men vilken dator klarar det?
Jag har också fiber inlagt men kör sedan en tid med 5G från Comviq och hade just nu vid test 110 ner och 108 upp för 229:-/månad.O obell skrev:
För att nå Tb-hastighet med 6G behöver man sända på frekvenser nära THz. Vid de frekvenserna är räckvidden kanske 10 meter inomhus och 50 meter utomhus med fri sikt till sändaren.I InsidersUnited skrev:
Så, visst. Om någon bygger 6G-basstationer var femtionde meter så kan man köra höga hastigheter trådlöst. Och den som bygger ett sånt när kommer säkert att koppla ihop basstationerna med fiber...
Det är bara marketing bullshit. Radio kommer dessutom alltid vara ett delat medium, d v s när många vill använda samma cell/sektor så rasar kapaciteten, plus att upplänken (viktig för videosamtal, spel, egen webbserver hemma t ex) är usel på alla mobilnät p g a den låga effekten i sändaren i xG-routern.I InsidersUnited skrev:
Set var precis samma marketing-babbel innan 5G lanserades - low-latency critical IoT/edge compute/remote surgery. (var själv på mobilmässan i Barcelona 7 år på raken när det begav sig och alla haussade hur 5G skulle förändra allt och göra fibern föråldrad)
Inget av de där tjänsterna funkar bra annat än med dedikerad fiber.
Ja men exakt, allt ovan ingår + disney och 600/600 mbit. Jag fick ett rabatterat pris på en extra användare på mobilabonnemanget som jag redan har, därav bara 100 kr.A A_Camera skrev:
Jag ska kika runt lite mer men det som jag ser som bra med erbjudandet är ju just att få fiber ingrävt. Har tagit in offert från stadsnätet och dom vill ha 40k, men finns säkert andra som gör det något billigare.O skrev:
Vad då "endast 4500kr"?
Vilka andra alternativ än Telia har du kollat? Telia har mycket sällan det lägsta priset. Typ aldrig...
Det brukar däremot Bredband2 ha. Kolla med dem om du inte redan gjort det.
Aha. Bundet är beviset på att det inte är ett bra pris.
Då kan du lugnt kolla alternativen ända till det inte funkar längre och spara ca 700kr/mån under tiden.
Nej tvärtom. Välja bundet med Telia utan att först ha kollat obunden fiber anslutning med Bredband2 verkar otroligt dumt.
Finns det någon fiber som är dyrare än Telia?
Priset på din ort kan jag inget om. Kolla själv på Bredbandsval.se
Det finns två huvudproblem med erbjudandet
I veckan har flera jag känner fått "erbjudande" från Telia om abonnemang med 40% rabatt. Vid en koll visar det sig att rabatten bara gäller 6mån därefter kostar det över fyra gånger mer än nuvarande, Dessutom bundet i 12 månader.
- Det är bundet 24mån.
Enda skälet till det är att det finns bättre alternativ de vill hindra dig att byta till. De erbjudanden som inte har bindningtid brukar vara de bästa. Så bra att kunderna inte vill byta.- Det "ingår" abonnemang på diverse annat typ TV.
Fiberanslutning bör man teckna helt separat. Innehåll, som TV mm kan man sedan lägga till från valfri leverantör när behovet dyker upp. Är man ointresserad av sport behöver man knappast betala för TV mm.
Så nej det klokaste du kan göra är att kolla alternativen. Kanske är erbjudandet bra. Men det vet man inte förrän man jämfört med alternativen. Och kom ihåg: Du har inte bråttom.