Har stora problem just nu med min pump. Mitt varmvatten värms bara upp till 47grader och sjunker rätt för till startemp som ligger på 42 grader. Jag tycker även att pumpen verkar gå tungt när det skall tillverka värme.
Vad kan detta bero på?
Vad kan detta bero på?
Pumpen är 20 år gammal men kompressorn enbart 6 år.. Det här började helt plötsligt förra veckan. Kan det vara så att värmeventilen börjat läcka? För varmvatten tempen sjunker rätt fort och när pumpen ska tillverka värme hör man nästan på ljudet att det går tyngre än tidigare.A AndersS skrev:
Det är det jag börjat tro.. Bytte ställdonet till växelventilen i går men jag börjar tro att det är själv ventilen som blivit otät och gör att pumpen går tungt... Kan det vara ventilen som ligger och blockerar värmeprod och gör så att vv-tempen åker ut?J Josth skrev:
Du får kolla in växelventilen som skiftar mellan VV och värme. En klassiker som brukar kärva och inte går till dom ändlägen som ska vara för VV eller Värme. Ställer den sig lite snett så blir det dåligt med VV eller att VV-tempen sjunker lite snabbt. Sistnämnda gör att VV pyser ut i värmen och kyler ner VV.sebbe_j skrev:
ja men angående värmen då? Känns som att pumpen går typ tungt när det gör värme? Är det samma sak där? att värmen den producerar går kanske ut till varmvattnet? för ibland värmer den varmvattnet till 46 grader en annan typ till 50 grader?J jonaserik skrev:Du får kolla in växelventilen som skiftar mellan VV och värme. En klassiker som brukar kärva och inte går till dom ändlägen som ska vara för VV eller Värme. Ställer den sig lite snett så blir det dåligt med VV eller att VV-tempen sjunker lite snabbt. Sistnämnda gör att VV pyser ut i värmen och kyler ner VV.
