83 712 läst ·
286 svar
84k läst
286 svar
Allmän tråd om råttor (inte möss!)
Det var intressant att höra. Jag läste nämligen en artikel häromdagen att förra året hade varit ett extremt råttår (dvs. inte möss utan riktiga brunråttor), så jag funderade på om det var en tillfällighet eller om det helt enkelt blir alltfler råttor för varje år.Gogeli skrev:
Förresten, att mössen försvinner där det finns råttor är visst ganska vanligt. Råttor äter ju dessutom möss, så mössen har nog all anledning att hålla sig borta, om de inte redan hunnit bli uppätna vill säga.
Läste nu att linfrön funkar bra mot gnagare. Någon som testat?L Lilla Yk skrev:Tänker att detta kan vara en tråd om råttor eftersom det redan finns en om möss. Här delar vi med oss tips och trix samt svarar på frågor.
Nu till mitt problem. För tio minuter sedan såg jag en rått springa ut under altanen. Jag har tre råttfällor sedan tidigare och tänker att jag ska placera dem snarast alla tre intill altanen. Vilket bete lämpar sig bäst mot råttor? Finns det andra tips och trix ni har som gör att jag kan mota iväg fanskapet?
Klicka här för att svara