776 läst ·
12 svar
776 läst
12 svar
25 eller 40A jfb?
Lägenhet med 25A porslins säkringar. Ny Hager Central. Hade ni valt 40A jfb eller nöjd er med 25? Går ju att dra en del mer än 25 A under kortare stund om exempelvis hällen maxar en fas samtidigt som nån kör vattenkokare eller annat på uttag på samma fas. Kortfattat är jordfelsbrytaren tänkt att matcha faktisk maximal strömstyrka eller märkning på säkringen?
Förutom priset att den är lite dyrare. Är en 40A sämre om nu belastningen normalt inte kommer övergå 25A? Det är lite olika, en del på internet säger att det skulle vara sämre med en med onödigt hög märkström.A Avemo skrev:
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 829 inlägg
Det som skiljer 25 från 40 A är att den senare JFBn ska klara av att urskilja en läckström vid en belastningsström på 40 A. Det kräver lite känsligare utrustning som gör den dyrare.
Man brukar dock inte välja JFBn utifrån att man kan överbelasta en säkring.
Man brukar dock inte välja JFBn utifrån att man kan överbelasta en säkring.
När man dimensionerar brukar man alltid se till att ha lite marginal mot den maximala belastningen. Det gäller i alla sammanhang oavsett om det gäller takstolar eller el-brytare. Så om anläggningen är säkrad med 25A måste jordfelsbrytaren klara att säkert bryta minst 25A.A Avemo skrev:
Man kan välja 40A eller 25A. 25A JFB har rimligen redan den marginal som behövs. En 40A JFB fungerar inte sämre.Y yazeal skrev:
Ja, precis. Som jag skrev. Förutom priset, att 40 är lite dyrare. Men better safe than sorry. På dettommib skrev:
Bo.Siltberg skrev:
Bo.Siltberg skrev:
Tack. Jag kör på 40 då som jag redan har om det inte är sämre, bara dyrare.O skrev:
När man dimensionerar brukar man alltid se till att ha lite marginal mot den maximala belastningen. Det gäller i alla sammanhang oavsett om det gäller takstolar eller el-brytare. Så om anläggningen är säkrad med 25A måste jordfelsbrytaren klara att säkert bryta minst 25A.
Man kan välja 40A eller 25A. 25A JFB har rimligen redan den marginal som behövs. En 40A JFB fungerar inte sämre.
Redigerat:
Det finns en fördel med 40A, det är att den tål lite högre startströmmar, vilket kan vara bra om man har mycket switchade kraftaggregat eller gillar att leka med lite kraftigare elmotorer.
Men i normala fall spelar det ingen roll.
Men i normala fall spelar det ingen roll.
Moderator
· Stockholm
· 57 753 inlägg
Fast vad är propblemet om det gäller switchade kraftaggregat? Det blir en extremt hög startström under några millisekunder, som teoretiskt skulle kunna göra skyddet okänsligare. OK, om du då har ett isolationsfel på en apparat så skulle den som håller i apparaten kunna få+ en farlig ström under dessa millisekunder. Men i förhållande till att en jordfelsbrytare "får" ta 400 ms på sig att bryta så måste ju denna eventuella ytterligare fördröjning på några ms vara försumbar.D dan_norstedt skrev:
Fallet med stor startström för en kraftig elmotor kan vara (hypotetiskt) problem. Där tror jag man kan ha hög startström i flera sekunder innan motorn har varvat upp.
Jag skulle nog förutsätta (men kan ha fel) att jordfelsbrytare tillverkas med marginal, så att de skall fungera inom den stipulerade tiden 400ms för alla strömmar som inte löser ut säkringarna. Dvs. att om du har mätarsäkringar på 25A, så löser jordfelsbtytaren ut för isolationsfel. så länge inte säkringarna löser ut.
Problemet har inte med jordströmmar eller isolationsfel att göra, utan att kärnan för avkänningstransformatorn där lindningar bygger ett magnetfält som är summan av alla strömmar (med olika tecken) bara fungerar så länge man inte får så högt magnetiskt flöde att kärnan delvis mättas (så summeringsmekanismen börjar haverera). Elller annorlunda uttryckt, man kommer utanför arbetsområdet.
Moderator
· Stockholm
· 57 753 inlägg
Jo, men om den då inte fungerar de första två millisekunderna efter ett elavbrott, är det verkligen ett problem?
Eftersom de två eller fyra ledarna sitter med ett avstånd emellan dem så får man obalans när man närmar sig mättning, och det är kärnans höga permeabilitet när den inte är mättad som gör att man fångar upp 360° av alla ledarnas magnetfält likformigt så att summeringen fungerar korrekt.
Så en 40A är byggd för att klara högre magnetiskt flöde än en 25A, så den klarar mer innan den mättas och jordfelsbytaren falsklarmar. (Finns mer än ett sätt att klara högre magnetiskt flöde, men det mest uppenbara är att använda en större kärna.)
Så en 40A är byggd för att klara högre magnetiskt flöde än en 25A, så den klarar mer innan den mättas och jordfelsbytaren falsklarmar. (Finns mer än ett sätt att klara högre magnetiskt flöde, men det mest uppenbara är att använda en större kärna.)
Klicka här för att svara
