Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Juridik

Konflikt om värmepump ledde till ARN

Elina Blom Westergren
Publicerad 25 jan 2018
Trots avhjälpningsförsök kvarstod hög ljudnivå hos värmepumpen, och företaget måste därför häva köpet.
Händelsen inträffade i Malmö.

Händelsen inträffade i Malmö. Foto: Google Maps.

Allmänna Reklamationsnämnden (ARN) beslutar att en husägare i Malmö ska återfå 210 566 kronor mot att hon lämnar tillbaka en värmepump som hon köpt. Företaget som installerat bör också ombesörja nedmontering och transport. Beslutet kommer efter att kvinnan anmält installationsföretaget för felaktigheter i installationen och oljud från pumpen.

Det stora problemet uppges vara buller till följd av en högre ljudnivå än utlovat. Grannarna ska ha klagat på oljud efter att värmepumpen installerades, och efter det att mätningar utförts visade det sig att den lät dubbelt så högt som utlovat. 

Företaget erbjöd sig att sätta upp ett isolerat plank för att dämpa ljudet. Men eftersom den även varit felaktigt installerad och därför gått på full effekt är husägaren rädd att detta ska förkorta dess livslängd och därmed omintetgöra besparingspotentialen. Hon vill därför ändå att köpet hävs, alternativt att värmepumpen flyttas till en annan plats.

Byggföretaget motsätter sig dock detta, samt det faktum att återbetalningskravet ställs mot dem.

- Av ljudmätningarna framgår att värmepumpen inte uppfyller utlovad prestanda avseende buller. Detta är inte något som Jens Möller kan ta ansvar för eftersom företaget endast fakturerat NN av praktiska skäl. I själva verket är det ett annat företag som har handlagt bytet av värmepump i det aktuella huset, skriver Jens Möller Byggtjänst i sitt svar till ARN.

Allmänna Reklamationsnämnden kommer dock fram till att kvinnan har rätt. Dels för att det är företaget ifråga som fakturerat henne och därmed blir ansvarigt, dels för att du har rätt att häva köp om felet på varan är väsentligt vilket det i detta fallet anses vara.

- Av den oberoende mätning av ljudnivån som båda parterna kommit överens om framgår att ljudnivån ligger på 67 dB, vilket är betydligt högre än de 59 dB som framgår av pumpens anvisningar. Jens Möller Byggtjänst har medgett att värmepumpen inte uppfyller utlovad prestanda avseende buller. Det framgår därför inte annat av ärendet än att felet kvarstår trots flera avhjälpningsförsök. Felet är så väsentligt att NN har rätt att häva köpet och få tillbaka det belopp hon begärt, 210 566 kr, skriver ARN.

Läs också

  • Konflikt om fiberutbyggnad
  • Golvåterförsäljare får bakläxa av ARN
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Läs artiklar taggade med
Juridik
Ekonomi

Mest läst

  • Sommartempo vecka 29+30

  • Robotgräsklippare körde över 15 månader gammalt barn

  • Nya regler för lagfart - ansökan kan stoppas om vissa uppgifter saknas

    Nya regler för lagfart - ansökan kan stoppas om vissa uppgifter saknas

  • Sluta mata rävar i villaområden - kommunens skyddsjägare uppmanar

    Skyddsjägaren: "Sluta mata rävar i villaområden"

  • Elarbeten

    Elektriker stämmer riksdagsledamot på 49 000 kronor

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,35

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Relaterade forumämnen

  • Konflikt om värmepump ledde till ARN - kommentarer

    Artikelkommentarer
  • Kundtjänst på IKEA Whirlpool dialog. Ämne vitvaror, reklamation oljud/buller.

    Kök
  • FTX och buller - Mina erfarenheter

    Ventilation
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.