Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi
Jonas Lindmark

Fyra sätt att ha råd att bo kvar som pensionär

Jonas Lindmark
Uppdaterad 31 aug 201557 kommentarer
De flesta får kraftigt minskad inkomst när de går i pension, men många vill ändå bo kvar i sitt hus. Här är tips hur du kan få råd att behålla trädgård och gott om plats i källaren.
Många vill bo kvar i sitt hus, men det gäller att ha råd.

Många vill bo kvar i sitt hus, men det gäller att ha råd. Foto: Marlén Eskilsson

Rent krasst ekonomiskt borde vi flytta till mindre på ålderns höst. Men det är inte så lätt i praktiken, när känslor och bostadsköer krockar med plånbokens krav.

Bostadsbristen i Sverige är kanske det största problemet. Särskilt i storstäderna finns inte det utbud av mindre hyresrätter som är vanligt i andra länder. Vi bygger inte tillräckligt, särskilt inte lägenheter som passar pensionärers behov.

Dessutom vill många ha kvar sin trädgård, eller alla de minnen som är förknippade med ett långvarigt boende. Därför bor man hellre kvar i sin stora villa, inte bara när barnen har flyttat hemifrån utan även när man blivit pensionär och fått minskad inkomst.

Men då blir det ofta svårt att få pengarna att räcka. Jag fick ett brev från en änka som bor i villa i en medelstor stad, som har 7.900 kronor i månaden att leva på. Men hennes budget visar att hon behöver 4.000 kronor ytterligare per månad för att både bo kvar och leva som hon vill. Vad göra?

  1. Seniorlån är en lösning, men de är ganska dyra. Främst rimligt om du inte bryr dig om hur mycket som blir kvar till arvingarna.
  2. Hyra ut ett rum skulle vara en lösning för änkan, eftersom hon bor i en studentstad. Ett par trevliga hyresgäster kan även bli en positiv del av livet.
  3. Arvsplanering är en möjlighet om det finns barn som har ekonomisk möjlighet att köpa villan i förväg. De kan köpa till ett lågt pris mot rätt för föräldern att bo kvar livet ut, så att föräldrarna får pengar nog att kunna bo kvar och leva gott. Dock är det viktigt att ta hjälp av en jurist både för avtalet och för att kontrollera hur till exempel bostadsbidrag påverkas.
  4. Delägare är också en möjlighet värd att fundera över, åtminstone för en änka eller änkling som har en god vän i samma situation. Vad som är möjligt beror på villornas planlösning, men kanske räcker en mindre del av pengarna från försäljningen av den ena bostaden till att göra en ombyggnad av den andra så att två personer till exempel kan få eget sovrum, kök och badrum, men dela gemensamma utrymmen som vardagsrum och tvättstuga.
     

Framför allt är det viktigt att börja leta extra intäkter medan det fortfarande finns lite sparkapital kvar, så att det ekonomiska spelrummet finns att nå fram till en bra lösning.

Läs också

  • Flytta från huset till lägenhet - vid 60 eller aldrig?
  • Så fattar du bättre beslut om hus och trädgård
Svara
Gilla

Kommentarer

57
M
"Som man bäddar får man ligga" Det är ett bra mål att se till att lån är betalda och huset är i mycket gott skick, speciellt uppvärmningssystemet, den dagen pen
· 6 dec
A
Det blir många gissningar utifrån att vi inte vet var ts mor bor och var hon kan tänka sig bo efter en försäljning: * I vilket skick är villan? Finns det akut b
· 6 dec
P
Ett 170 kvm hus är dyrare än en hyrestvåa om man räknar hela kostnaden. Hyran man betalar täcker i kapitalkostnaden för fastigheten, driftkostnader och underhål
· 6 dec
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Jonas Lindmark
Spara pengar
Ekonomi

Mest läst

  • Gula fällkilar av märket Meec Tools

    Jula stoppar farligt trädfällarverktyg

  • Bild på ett tak.

    ARN: Husägaren bör få tillbaka hela takkostnaden

  • Öland

    Bekämpade parkslide framgångsrikt med salt – olagligt

  • Drömhuset revs – då köpte Jerker och Anna timmerstommen och byggde upp det igen

    Drömhuset revs: Då köpte de timmerstommen och byggde upp det igen

  • Larmbolag granskas efter mängder av klagomål

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Relaterade forumämnen

  • Kan två familjer köpa en bostadsrätt tillsammans?

    Bostadsrätt
  • Ärva hus och bli utköpt

    Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.
  • Förskott på arv

    Juridik
  • Min far vill testamentera allt till våra barn

    Juridik
  • Hur kan jag säkra mitt arv utan att göra min 'styvmor' bostadslös?

    Juridik
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.