Byggde om privata fritidshus för skattepengar - åtalas
Pengar från Statens fastighetsverk misstänks ha använts till ombyggnad av privata fritidshus.
Nu står det klart att totalt sex personer åtalas för de brott som skett inom Statens fastighetsverk. Brotten uppdagades för fyra år sedan av TV4:s Kalla Fakta.
Huvudmannen är en anställd hos myndigheten som haft ansvar för historiska byggnader, och som man misstänker har låtit bygga om privata fritidshus för myndighetens pengar.
De som tagit emot pengarna och haft till ansvar att renovera de privata fritidshusen åtalas också.
– Jag menar att det funnits en brottsplan enligt vilken kostnaderna för mutorna vidarefakturerats till Statens fastighetsverk och att skattebetalarna därigenom i slutändan fått betala för byggnationen på privata fastigheter, säger vice chefsåklagare Martin Bresman vid Riksenheten mot korruption, till Sveriges Radio.
Brotten anses som grova då det handlar om väldigt stora belopp. Det handlar om tjänstefel, grovt tagande och givande av muta samt grov trolöshet mot huvudman.