Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Material & Byggnadsdelar
Fasad

Besvikna över flammig träfasad

Marlén Eskilsson
Publicerad igår 12:0611 kommentarer

Invånarna i Knivsta utanför Uppsala är upprörda över att fasaden på kommunens idrotts- och kulturarena CIK ser så ful ut. Det kommer att bli kostsamt att få den fin.

Invånarna i Knivsta tycker inte om utseedet på den värmebehandlade fasaden på CIK.

Invånarna i Knivsta tycker inte om utseedet på den värmebehandlade fasaden på CIK. Foto: Vivere/Maria Lindblom, UNT

När Knivsta kommun lät bygga CIK 2019 var det Sveriges största passivhus, uppfört av fastighetsbolaget Vivere. Byggnaden har en stomme av betong och limträ med fasad av klinkbyggd träpanel av värmebehandlad furu. Anläggningen omfattar cirka 15 000 kvadratmeter och kostade totalt 392 miljoner kronor att bygga.

Det visade sig dock ganska snart att fasaden inte åldrades vackert och att många knivstabor är besvikna på utseendet. De tycker att den är ful helt enkelt, rapporterar UNT.

Kommunfastigheter reklamerade fasaden när den började mörkna ojämnt. Efter det fick besiktningsföretaget Polygon göra en garantibesiktning, vilken visade på ytlig mikrobiell påväxt, dock inga rötskador. De och byggföretaget HMB Construction bedömde dessutom att utseendet var en smaksak, inte ett byggfel som gick att reklamera. 

Kommunfastigheter är dock inte inte nöjda med detta svar och har inte gett upp hoppet om att kunna  kräva skadestånd.

Förra året tvättade bolaget hela fasaden med ett medel mot alger, lav och mögel. Behandlingen gav inte önskat resultat. Starkare medel bedömer man att de skulle belasta miljön för mycket.

Nu tar bolaget in expertråd och underlag för nästa steg. Alternativen som de överväger är slipning, oljning eller målning.

– Det är klart att det kommer att kosta mycket, säger Kommunfastigheters ordförande Simon Vikström (KNU).

Läs mer: Naturliga träfasader - träslagen och behandlingarna

Läs också

  • Höga elnätspriser kopplas till stora vinster hos elnätsföretag
  • Bygger hus på styltor och sparar berget i Trångsund - Husdrömmar
Svara
Gilla

Kommentarer

11
P
Fördelen om man nu vill se det så är ju att det är underhållsfritt. Det är bara fult. Lite som eternit. Verkar ju inte vara något som gått djupare in i trät.
· 5h
D
När vi lade aluzink på sommarställets ladugårdstak blev det aluzink även som beklädnad på de andra byggnadernas vindskivor (och takavvattning). Perfekt även 15
· 6h
F
Min tolkning är att man byggt i nåt hippie-material, betalat 400 mille, sen när det möglar kör man nåt hippie-medel som såklart lämpar sig som bekämpningsmedel
· 7h
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Fasad

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,49

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Mest läst

  • Villaeffekten

    5 000 hus per år - sedan är Villaeffekten slut

  • Känd läcka vid vattentorn har inte åtgärdats på 10 år

  • Stöld av robotklippare släckte gatubelysningen

    Stöld av robotklippare släckte gatubelysningen

  • Pool fick böldpest - poolbutiken förlorar i domstol

    Pool fick böldpest - poolbutiken förlorar i domstol

  • Så flyttar du ett hus

    Så flyttade familjen huset

Relaterade forumämnen

  • Besvikna över flammig träfasad - kommentarer

    Artikelkommentarer
  • Någon som tjärat sin fasad?

    Fasad
  • Kan vår fasad sägas uppfylla IE30?

    Bygglov
  • Väsentlig förändring?

    Bygglov
  • Är inte detta med tvångsansluting av VA ovärdigt ett land som Sverige?

    Juridik
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.