Rörmokaren satte in en Nibe Eminent idag.
Har kopplat in den enfas, 1kW nu.
Den går att köra på 400V för 3kW.
Som jag förstår det så ska det då bara vara att lägga brun och blå på vasin fas så ska det vara klart,
Någon som kan bekräfta eller dementera ?
Bäst att vara på dn säkra sidan,
 
Nej, det låter inte riktigt rätt. För det första måste du ha trefas framdraget, 3 faser, jord och nolla.

Faserna är normalt brun el svart, jord gulgrön och nollan blå.

Känns som du borde rådfråga ngn som kan komma på plats i hjälpa dig,
alt. ett proffs.
 
Du har ett elschema med och förstår du inte det så rekommenderar jag dig att låta bli.

Sent from my GT-N7000 using Byggahus
 
Om den är kopplad enfas med stickpropp nu är det helt fel att göra som du skriver.
För att koppla den tvåfas behöver du gå via en allpolig brytare.
Men i grund och botten låter det rätt som du skriver.
 
Moralkakor undanbedes.

@Stoif. trefas är framdraget till brytare så där är det inga prroblem.
Nu är det så att jag läser elscheman hela dagarna och jag tolkar det som att det ska gå att göra så men tycker också att det är lite konstigt så därför vill jag ha en bekräftelse. Det kan ju vara så att vvärmeelementet klarar bådde 230 och 400 V
Det står att om man klipper stickproppen (vilket jag ändå gjort) så går går det att koppla den 2x400V med samma kabel
 
Du har helt rätt, för så brukar det se ut på dagens VVB jag träffat på, dvs att det är ett och samma element i VVBn som kan köras på antingen 230 V eller 400 V. 400 V kräver då fast inkoppling (eller CEE-don) vilket du verkar ha på plats.
 
Redigerat:
Tack så mycket Slugge och Bo Siltberg och ni andra
Jag var så gott som säker men det skadar aldrig att få de sista promillenas osäkerhet utplånade.
 
Ok. Ber om ursäkt för min taskiga attityd. Men ja. Fas-fas-jord är bara att bränna på.


Det är samma på alla nibe av lite mindre modell. 6kw skiljer dock.



Sent from my GT-N7000 using Byggahus
 
Samma idé med blå för en fas vid 400V på anslutningskabel har jag sett på direktverkande elelement, så helt ovanligt är det inte.
 
En del hävdar att livslängden blir kortare då man kör på 400V, vilket egentligen verkar ganska rimligt då det är samma element. Jag har dock aldrig kunnat fastslå detta i praktiken eftersom jag fått byta de som gått på 230V oväntat snabbt nån gång och också sett de som gått på 400V leva väldigt länge. Gissningsvis är miljön i och omkring VVB'n ett större hot mot livslängden än ökad effekt.
 
Förutsatt att man egentligen skulle klarat sig på 230V så är medeleffekten dessutom densamma, så skillnaden i slitage borde inte vara så stort.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.