357 504 läst ·
9 451 svar
358k läst
9,5k svar
Vi som gillar kärnkraft, vad behövs för att det ska bli
Nej, MP tycker faktiskt nu att vi är för få 😅lars_stefan_axelsson skrev:
Nej, det här är naturligtvis en helt huvudlös hållning som lösning på våra klimatproblem. Men tyvärr basen för den "gröna" politiken. De hävdar ju att problemet är just att vi är för många och storskaliga, så alla lösningar på alla problem, slutar i att vi skall leva i något slags Bullerbyn och filta våra egna tofflor. (Nej, detta är inte så stor nidbild som man kan lockas att tro).
Rubriken har ändrats från när det låg på första sidan, men fortfarande med i ingressen
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
120kvm är en stor yta? Det utgör väl inte ens 10% av tomtytan för en normal tomt så fort vi rör oss utanför villaområden. 16 kubik motsvarar väl knappt samma utrymme som en liten walk in closet. Dyrt kanske det blir men ytor/volym är klart hanterbart.pacman42 skrev:
Osagt om vi nu är för få, så är vi iaf få. Det är mest ödemark.A ajn82 skrev:
Om Sverige var lika tätbefolkat som Schweiz så var vi närmare 100 miljoner i landet.
Vi kan också se att det är i Stockholm folk vill bo (och väldigt tätt). Det är föredraget. Medan ungefär ingen vill bo i Kramfors.
Vi kan också se att Ericssons avgående VD talar för underlättad arbetskraftsinvandring. Det är helt enkelt nödvändigt för den typen av företag om dom skall överleva. Och där på deras utvecklingsavdelning är nog en majoritet nu invandrare.
(Och den som nu får några delirium-tankar om att jag är miljöpartist ber jag nyktra till).
I varma länder vill man gärna köra A/C även nattetid. De senaste dagarna/nätterna har det varit riktigt varmt även på nätterna här i Mälardalen så vi har kört våra luftkonditioneringsapparater i flera timmar under nätterna.A ajn82 skrev:
Med ett "hembatteri" blir det inte för dyrt.
Min tomt är 2000 m² lite knappt. På denna har jag knappt 1000 m² som är gräsmatta. Resten går inte placera solpaneler på ändå. Räknar jag bort den del av gräsmattan som inte är lämplig att placera solpaneler på, då har jag helt plötsligt inte ens 120 m² kvar. Orsaker till att de inte är lämpliga är skugga, fruktträd, bärbuskar, trädgårdsland mm.S Sigge McKvack skrev:
Om jag skalle hitta 120 m² utan att förstöra de värden min trädgård har, då får jag leasa mark av bonden och placera dem där i så fall. Då skall även den kostnaden med i kalkylen.
Mitt tak rymmer ca 30 m² paneler som mest. Men då måste jag lägga om taket och flytta ventilation, avloppsventilstion och utblås för köksfläkten till den andra sidan taket. Alla dessa tre ligger idag utspridda över taket på solsidan. Så någon ekonomi i det får jag inte heller.
16 m³ vätgas gömmer du inte i någon garderob. Det måste du antagligen gräva ned någonstans på tomten eller ha i en container.
På en global skala talar allt för att vi långsiktigt måste ha en minskande befolkning från dagens nivåer, så det är dags att vi bygger ekonomiska system som kan hantera en konstant eller (långsamt) minskande befolkning, att fylla på med mer folk i botten på befolkningspyramiden för att upprätthålla en pyramid med bredare botten skjuter bara problemet på framtiden (och gör det därmed värre)P pmd skrev:
Att inte skaffa barn framhävs av visa röster inom miljörörelsen som en av de mer positiva saker man kan göra för klimatet, vilket säkerligen matematiskt stämmer, men går emot nuvarande ekonomiska modell i samhället som kräver i princip konstant ökande befolkning.
Ökande befolkning kräver också stora investeringar i infrastruktur, VA-nät, bostadsområden osv, och har alltså stor negativ påverkan på både miljö och klimat. Något som många kommuner märker i form av vattenbrist på sommaren, vilket varit ett årligt inslag i många år nu, eftersom kapaciteten inte har byggs ut i takt med ökande befolkning och det därmed följande ökade nyttjandet av gemensam infrastruktur som kanske är upp emot ett halvt sekel gammal. Det har varit lätt och ekonomiskt gynnsamt för den kommunala kassan att expandera och låta bygga nya bostadsområden och få fler invånare, så länge man lyckades att inte vara tvungen att skala upp de kommunala åtagandena i samma skala, medans i verkligheten så finns det få stordrifts fördelar i den kommunala verksamheten som till stor del handlar om personlig kontakt inom förskolor, skolor, äldrevård osv och därmed skalar linjärt med befolkningens storlek. När man blir tvungen att bygga ett nytt reningsverk så går man plötsligt back på den tillkommande befolkningen.
Redigerat:
Så länge vi ändå förökar oss i OK takt så är inte det något astronomiskt problem, men många vill få det till det.P pmd skrev:
Invandring bör motiveras av vilka människor och kompetenser samhället behöver, inte av ett abstrakt mål om ständig befolkningstillväxt.
Flyktingar är en annan femma, men där bör vi hålla oss på minsta möjliga nivå, som samvetet tillåter.
Och det är nog ganska hög nivå ändå, medmänsklighet är viktigt för de flesta svenskar.
Vad är relevansen i hur du har det i din trädgård eller vart genomföringarna sitter på ditt tak? Jag skulle utan problem få plats med det i min. Eller för den delen på mitt tak, i prima söderläge. Det är inte heller relevant.pacman42 skrev:
Min tomt är 2000 m² lite knappt. På denna har jag knappt 1000 m² som är gräsmatta. Resten går inte placera solpaneler på ändå. Räknar jag bort den del av gräsmattan som inte är lämplig att placera solpaneler på, då har jag helt plötsligt inte ens 120 m² kvar. Orsaker till att de inte är lämpliga är skugga, fruktträd, bärbuskar, trädgårdsland mm.
Om jag skalle hitta 120 m² utan att förstöra de värden min trädgård har, då får jag leasa mark av bonden och placera dem där i så fall. Då skall även den kostnaden med i kalkylen.
Mitt tak rymmer ca 30 m² paneler som mest. Men då måste jag lägga om taket och flytta ventilation, avloppsventilstion och utblås för köksfläkten till den andra sidan taket. Alla dessa tre ligger idag utspridda över taket på solsidan. Så någon ekonomi i det får jag inte heller.
16 m³ vätgas gömmer du inte i någon garderob. Det måste du antagligen gräva ned någonstans på tomten eller ha i en container.
Det jag anmärkte på var att ytan i sig inte är särskilt stor, vilket var vad du menade var problemet. Kostnaden lämnade jag därhän, så där behöver du inte fabulera ihop något.
16 kbm är en walk in closet, eller en mindre toalett. I volym. Vilket var vad du problematisade. Jag skrev inte att det skulle förvaras i garderoben, det var en jämförelse av volymer.
Jag ville bara ge exempel på att det inte riktigt är så lätt.S Sigge McKvack skrev:Vad är relevansen i hur du har det i din trädgård eller vart genomföringarna sitter på ditt tak? Jag skulle utan problem få plats med det i min. Eller för den delen på mitt tak, i prima söderläge. Det är inte heller relevant.
Det jag anmärkte på var att ytan i sig inte är särskilt stor, vilket var vad du menade var problemet. Kostnaden lämnade jag därhän, så där behöver du inte fabulera ihop något.
16 kbm är en walk in closet, eller en mindre toalett. I volym. Vilket var vad du problematisade. Jag skrev inte att det skulle förvaras i garderoben, det var en jämförelse av volymer.
