Det där med ett visst datum, tror jag handlar om att man av skogsvårdsskäl måste få bort stormfällda träd inom viss tid, för att undvika att skadeinsekter får alltför bra livsmiljö. Det handlar alltså inte (tror jag) om säkerhet för människor i skogen.
 
Rotvältor utgör väl igen direkt fara så länge man inte kapar träden. Tror också de eventuella reglerna har med skadeinsekter att göra.
Kan hända att de finns regler som säger att man måste välta tebax rotvältor när man sågat av stammen, men innan dess är ju risken väldigt liten att den slår igen.
 
Beträffande elledningen så är den nätägarens ansvar. Tycker att det ser hotande ut kan man ringa nätbolaget så kommer dom och röjer om det finns behov.
 
Ja reglerna om gallring efter stormskador innan 1 juli i söder och 15 juli i norr är bla för att motverka granbarkborre
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.