Byggahus.se

Vart sitter elledningen

  1. D
    Medlem · 11 inlägg
    Hej,

    Jag behöver borra upp en hylla på andra sidan väggen och vill självklart undvika att borra i elen. Behöver borra upp två hål vertikalt med 50 cm mellanrum. Den vänstra strömbrytaren på bilden går till taklampan i rummet jag är i. Den högra går till en lampa neråt i mellanplan till trappan ner. Hur tror ni elen dragits? Huset är från 50-talet. Är den enligt det blåa strecket eller finns det en möjlighet att det dragits två separata ledningar. Enligt den blåa och röda?
     
  2. useless
    Lök. · Gävleborg · 29 814 inlägg
    Skaffa en detektor så slipper du (och vi andra) gissa.
     
    • Laddar…
  3. AndreasLarsson89
    Medlem · 114 inlägg
    Säkraste är att skaffa en scanner som känner av var strömmen går. Annars är det bara tur och träff!
     
  4. H
    Medlem · Södermanland · 389 inlägg

    Hans G2

    Medlem
    Du kan testa och ta bort brytarna. Då ser du i vilken stos kablarna går ut och har du tur så borde du kunna slutleda utifrån det ungefär hur man gjort. Ex om en är ansluten ovanifrån och den andra från sidan och neråt.
     
    • Laddar…
  5. A
    Medlem · Halland · 1 293 inlägg

    alfista

    Medlem
    Du kan ju få viss vägledning om du lossar brytarna och ser var det finns rör anslutna.
     
  6. D
    Medlem · 11 inlägg
    Tack ska prova med att ta bort dem och se hur det sitter. Har ingen scanner och litar inte på de billiga man kan köpa.
     
  7. E
    Medlem · jämtland · 23 242 inlägg

    elmont

    Medlem
    Öppna dosorna och titta vart rören går. Troligen går dom rakt ner till den vänstra dosan och sedan mellan dosorna. Och att det går ett horisontalt från brytaren mot höger är högst osannolikt.
     
  8. O
    Medlem · 1 947 inlägg
    Det är inga komplicerade instrument med dagens teknik så det finns ingen anledning till att behöver vara särskilt dyra. Just elledningar är dessutom bland enklaste att detektera. Snackar vi hög precision på kanter på reglar, djupt liggande kablar i betong, osv, är det givetvis en annan sak men för det här funkar billigaste varianten på Biltema, Jula, Kjell.com, Clas Ohlsson, osv.
     
  9. H
    Moderator · Stockholm · 48 380 inlägg

    hempularenPremiumikon: Hand

    Moderator
    Det är inte säkert att den högra brytaren överhvudtaget är kopplad till den kopplingsdosan.
     
    • Laddar…
  10. D
    Medlem · 11 inlägg
    Ok tack ska ta mig en titt
     
  11. D
    Medlem · 11 inlägg
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.