Hej!
Jo då är allt förutom panel på plats. Reglar, isolering, duk läkt och nu skall panelen på, (fy fan vilket jobb det varit). Men frågan är, var börjar man? vid fönster eller vid knuten? Så att det inte blir snett, är ett hus från 45 så det är inte en rak linje i hela huset. Eller tips på länk där man ser hur man skall göra.
skall börja spika panel i morgon så jag hoppas på svar då jag känner att både jag och pojkvän tänker lite fel ibland.
mvh// f b


jo det kan vi nog göra men skall jag då börja vid en knut och jobba mig förbi fönster. vid sista knuten skall jag då såga av/dela panelen så den är lite större/ smalare uppe eller nere. hm??
 
Det finns som jag ser det två vägar och gå................. 8)
"Gammalt" hus inget rakt........
Linje 1: Räta upp allt ivåg & lod allt efter det renoveras.
Linje 2: Följa scharmen...... låta det luta och vara "snett" där det inte mer än för ögat har betydelse (måste dock då vara stark inför vännernas kommentarer :P )
Vi valde linje 2 vid vår renovering och inget vi ångrat ::) och så blir det så mycket enklare ;D
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.