2 676 läst ·
16 svar
3k läst
16 svar
Varför löste inte jfb?
Att kortsluta är helt klart mycket farligt.hempularen skrev:Jag brukar faktiskt göra även den sista mätningen, att kolla att instrumentet fortfarande fungerar efter kontrollen.
Sedan tillkommer ytterligare ett par moment. Innan jagt vidrör en ledare som jag redan kollat. så brukar jag om möjligt kortsluta mot jord, och till sist bara nudda den med fingret, innan man tar ett grepp om den.
Och när man tar i något som rent hypotetiskt skulle kunna vara spänningsförande, så skall man undvika att gripa med handen. Man skall försöka bara ta i saken med fingertopparna, och tänka efter, vad händer om handen skulle krampa nu. OM man då får en stöt så skall fingrarna slinta, istället för att krama om föremålet. Då undviker man att fastna.
Det kan helt enkelt bli en djäkla smäll, och i exempelvis en mätartavla kan det bli så höga strömmar att det bildas en ljusbåge. Då är det helikopter till bränskadeavdelningen på närmsta regionsjukhus som gäller.
Jag har en bekant som kortslöt en vanlig 16 A matning av misstag och han såg ingenting under en bra stund efteråt. Bara tur att han inte förlorade synen.
Om inte det är avskräckande nog så visualisera elektrikern som fick en Helly-Hansen tröja insmält i huden på överkroppen.
Kortslut inte.
Produkter som diskuteras: "avskräckande"
Avskräckare Mus&Råtta MR50 Battery
Batteridriven musavskräckare
549 kr inkl moms
Läs mer
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden