2 849 läst ·
26 svar
3k läst
26 svar
Varför går inte dörren in som den ska?
Medlem
· Sverige
· 5 689 inlägg
Kola exakt hur det ser ut med gångjärnens konfiguration på dörrar där det fungerar normalt. Gör likadant på de nya dörrarna.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Om du jämföra mina tre bilder mot hur ditt dörrblad är monterad så kommer de att se att ditt gångjärn sitter från fel håll.
Ditt sitter i det hål som är ledigt på mina bilder.
Edit: Ser att du har löst det.
TS har redan löst det men felet var att TS förde in karmdelen från fel sida av dörrdelen.H Harald Blåtumme skrev:
Fila ut i slutblecket eller byt till ett annat slutbleck (de nyare kan eventuellt behöva fällas in lite i höjdled).M Förstagångsköparen skrev:
Produkter som diskuteras: "slutbleck"
Slutbleck
Slutbleck är viktiga komponenter i dörrsystem, som fungerar som motpart till dörrlåset och bidrar till att förbättra dörrens säkerhet och stabilitet. De finns i en mängd olika stilar och storlekar för att passa olika typer av dörrar och
Läs mer
Byt slutblecket till ett 6510,M Förstagångsköparen skrev:
https://habo.com/se/sortiment/las-och-sakerhet/slutbleck/slutbleck-15041
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden

