2 950 läst ·
23 svar
3k läst
23 svar
Varför får jag meddelandet ”Fyll på salt” på min Miele diskmaskin?
flottören sitter i behållaren och då måste den bytasL Lasse Harald skrev:
reedswichen sitt utanpå men den brukar det aldrig bli fel på om man inte brutit sönder den
jo, precis det är liksom 'vitsen' att spolglans lämnar kvar en tensidyta på diskgodset för att sänka ytspänningen efter sista sköljningen så att vattnet rasar av bättre och inte bildar droppar och därmed mindre kalkbildning när det torkat in.returen skrev:
Då kan man fråga vad diskmaskinsmedel/tabletter med inbyggd 'spolglans' har för tensider som håller sig kvar på diskgodset genom kanske flertal eftersköljningar med bara vatten - inget jag vill ha kvar på tallriken när jag skall äta mat... (har ingen koll på hur många eftersköljningar en modern diskmaskin gör idag - förmodligen färre än man tror i jakten på att minska vattenförbrukningen)
Lite som att handdiska med handdiskmedel utan att skölja av efteråt (i sköljbalja eller 2-hoad diskbänk) , vilket tydligen är rätt vanligt i USA enligt en kamrat som har rest en del där.
Kör alltid salt och spolglans på lägsta inställningen.
Det tillsammans med yes vanliga gröna tabletter blir alltid perfekt resultat.
Och… när jag fyller på salt så känner den av det direkt. Bosch!
Det tillsammans med yes vanliga gröna tabletter blir alltid perfekt resultat.
Och… när jag fyller på salt så känner den av det direkt. Bosch!
Klicka här för att svara
