GK100 GK100 skrev:
Japp.
Har faktiskt funderat på det också men varför gör man inte det som standard? Spara vatten?
 
N nikler skrev:
Har faktiskt funderat på det också men varför gör man inte det som standard? Spara vatten?
De flesta har inkommande tryck i häradet 4-5 bar så minimum standard för ventilen då 6 bar. Sen vill man klara de som ligger högre utan att dribbla med olika varianter då kommer den kanske vanligaste på 9 bar in. I ditt fall med så lågt tryck blir det ju mer märkbart än om det läcker ut lite vid några bar över kallvattentrycket.
 
Magnus E K
I en normal VVB, blir det inte en luftficka i toppen som fungerar lite som expansionskärl?
 
Magnus E K Magnus E K skrev:
I en normal VVB, blir det inte en luftficka i toppen som fungerar lite som expansionskärl?
Den luften absorberas snabbt av vattnet, precis som i en hydrofor där man måste fylla på med luft ibland.
 
  • Gilla
GK100 och 1 till
  • Laddar…
Funderat lite och kommer göra enligt rekommendationen i installationsmanualen, har beställt rostfritt 8 l expansionskärl nu.
Lite fundersam över hur jag ska få dit en T-koppling för anslutningen, kommer sätta den före eller efter filtret men undrar hur mycket flex det finns i rören för att få in rören i kopplingarna (måste förstås korta av röret lite först men måste ju ändå pressa isär rörändarna).
 
Brukar vara dålig på att avsluta mina trådar så tänkte göra det den här gången.
Rostfritt expansionskärl på 8 liter installerat förra veckan.
Fungerar fint, inget övertryck på över 9 bar längre, håller sig stabilt kring 2.
Tack för tips och input!
 
  • Gilla
Magnus E K och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.