ILampansSken - skriv gärna ett inlägg när ni har fått besked från Myresjöhus. Jag har själv eskalerat frågan inom Lbhus och vi får se om de bryr sig att ta vårt klagomål på allvar.

"Fotografen" - du har naturligtvis rätt i att husfabrikanten inte säljer strömmen och har därmed ingen egen vinning av att elräkningen sticker iväg. Däremot har de ett ansvar mot kunden att förse oss med en korrekt byggnadskostandskalkyl. I vårt fall fick vi en merkostand på runt 330%. Vad hade man gjort om konstanden hade varit 200,000?
 
Rent formellt har de inget ansvar för den kalkyl de ger dig. Här gäller samma sanning som när man har med fastighetsmäklare att göra.

Lita aldrig någonsin på någonting överhuvudtaget som kommer från en mäklare (hussäljare). Dubbelkolla och trippelkolla precis allting.

Kom ihåg att i samband med att certifieringskraven höjdes på mäklare för att rensa bort de mest oseriösa rötäggen, så var det en hel del av de som inte klarade ribban som började som hussäljare istället.
 
Tack för alla synpunkter och råd. Kan meddela att Lbhus har erkänt att kostnadsposten för elförbrukningen har varit alldeles för låg med tanke på årstiden samt andra omständigheter t ex hustyp etc. Vi har kommit överens om kompensation och kommer därmed inte att driva frågan vidare.

För övrigt skall tilläggas att det har varit många turer fram och tillbaka under byggets gång men i de flesta fallen har vi lyckats komma överens med hustillverkaren. Generellt sätt har Lbhus varit ganska tillmötesgående.
 
Gratulerar!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.