Planerar att renovera källaren i vinter. Rtt av rummen kommer att blå en sk. vinkällare. Behöver därför tips om bruk/tekniker för att få till en vägg i ungefär detta snitt:
http://restaurang.se/images/start/start203.png

Tar tacksamt emot tips på bruk/konstruktion av andra typer av liknande väggar, dvs. väggar som finns i riktigt gamla källare och som ser gamla och steniga ut.
 
Vad har du på väggarna idag? Går det att putsa dom så kan du få sådan struktur som du vill ha, och målas sedan med en lämplig färg.
 
Är du amatör liksom jag på mur & puts så är det bara att inhandla putsbruk, blanda och smacka upp på väggen. Använd endast murslev som hjälpmedel att jämna till väggen/putsen. Blir garanterat inte slätt/jämnt, nytt och proffsigt utseende. Kan ges en strukturerad yta med borste el säckväv om det eftersträvas.

Om man bara ser till att väggen är välfuktad när man lägger på putsen så fastnar den fint.

Är det fuktbelastade väggar så gäller att använda rätt bruk och färg.
 
Tack föt tips.
Väggarna är konstruerade av hålbetong sen är det givetvis puts på.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.