Håller på med en liten uteplats, se bilder. Det är oregelbunden gnejs, ca 30-40 mm tjock, ligger på stenflis som sättlager. Det vore ju trevligt med nån fog som härdar, men alla jag sett verkar kräva mindre glipor än det där, på en del ställen är det flera centimeter. Tacksam för tips!
Du får blanda till sluring ( cement och vatten som är blaskigt ) tömma över och dra ut med borsta/skrapa, samt efter ett tag med vatten och borste göra rent plattorna. Då kommer det att sjunka ner mellan bra och även se till att myrorna inte bygger under.Frysproblem skrev:
Tack för tipset! Är rädd att cementen spricker när det rör lite på sig, och att jag får svårt att hinna tvätta bort det överflödiga så jag får cementplattor istället för gnejs-plattorna. Vanlig fogsand duger inte?
Klicka här för att svara



