Skall försöka mig på en så kort summering som möjligt.

I maj 2024 beställde vi ett nytt kök av IKEA. Vi beställde inte bänkskivor för vi ville vara säkra på måtten efter att vi rivit och monterat nya köket. Vi ville också ta hjälp att mäta för och montera bänkskivorna och väggplattorna (stänkskydd) som är samma mönster och kulör som bänkskivorna. Skivorna skall monteras i vinkel.

I början på juli var hela köket monterat, detta gjorde vi själva. Vi kontaktade företaget IKEA rekommenderat för bänkskivor. De hade semester. Vi monterade ett eget temporärt stänkskydd av billigt laminatgolv för att ha något skydd.

Den 20 aug. kom de och mätte, beställning gjordes. IKEA's leveranstider gjorde att de kom den 11 oktober och monterade. Vid montering var de hårdhänta och knäckte laminatet på ena skivan.

Detta innebär att de lämnar köket med den långa bänkskivan med vask och häll och vårt tidigare "plockepinn" med tillfälliga bitar på vinkeldelen. INGET STÄNKSKYDD! Vi får alltså montera tillbaka det temporära.

Ny beställning görs och leverans av ny skiva sker 20 nov.

Den 26 nov kommer de för att montera, då har vi alltså röjt av hela köket igen, demonterat tillfälligt stänkskydd och gjort klart för montering. Vid uppackning visar det sig att nya skivan har levererats med 90º kant istället för rundad kant. Kontakt tas med IKEA där de berättar att den rundade har utgått.

De lämnar och vi får återställa köket till temporär status med stänkskydd mm.

Ärendet lämnas över till IKEA's "reklamationsavdelning" för handläggning, ca 4v. handläggningstid. Det visar sig att leverantören kan göra ett undantag och skaffa fram rundad kant. Ny skiva beställs. Med handläggningstiden och leveranstiden gör detta att den nyaste skivan levereras den 7 feb. 2025. Den 14 feb. kommer de för att montera den.

Montaget går bra, både av bänkskivor och stänkskydd. Fogningen blir snygg så när som på färgen, men vi tror att det beror på att fogen ändrar färg när den torkar. När 24 timmar gått inser vi att så inte är fallet, de har använt 2 olika färger på fog på olika ställen i köket.

Kontakt tas med hantverkarfirman som ställer en hel del "dumma" frågor och landar till slut i att ny tid bokas för att foga om.

Idag den 4 mars har de varit här och tagit bort alla gammal fog och fogat om med en och samma, passande fogfärg.

Nu behövde vi alltså röja undan igen för att de skall kunna jobba och vi kan knappt använda köket på ett dygn.

Så frågan är, 11 oktober till den 4 mars utan ett färdigställt kök. Allt beroende på att de var hårdhänta vid första monteringen.

Vi har heller inte vågat/kunnat gå vidare med andra delar i köket (passdelar, täcksidor mm) av rädsla att de hade behövt byta ut den längre bänkskivan om något hade gått fel vid monteringen och att vissa delar helt enkelt hade varit i vägen för deras jobb.

Vad är rimligt i kompensation för att vi har fått leva i ett halvfärdigt, ej fuktsäkert kök i fem månader.
 
  • Gilla
MichelleW och 1 till
  • Laddar…
Skicka detta till Ikea och firman som monterar. Återkom sedan här med deras svar.
 
  • Gilla
Hellwiz och 8 till
  • Laddar…
B Byggsnyggen skrev:
Skicka detta till Ikea och firman som monterar. Återkom sedan här med deras svar.
IKEA har vi en pågående dialog med på grund av en krånglande frys också.

Firman har erbjudit en "kompensation". Men jag tycker den är för dålig, därför ställer jag frågan här.

Vill inte heller delge vad den är för det kan färga era åsikter i frågan.

Ursprungsofferten på montaget och fogningen var 8858 efter ROT. Inget material förutom just fogen då.
 
  • Gilla
Henrik Öhlund
  • Laddar…
G goeran skrev:
IKEA har vi en pågående dialog med på grund av en krånglande frys också.

Firman har erbjudit en "kompensation". Men jag tycker den är för dålig, därför ställer jag frågan här.

Vill inte heller delge vad den är för det kan färga era åsikter i frågan.

Ursprungsofferten på montaget och fogningen var 8858 efter ROT. Inget material förutom just fogen då.
Du klarar inte av att färga oss
men firman har uppfyllt reklamationen /erna.
så ingenting i kompensation kan du kräva möjligtvis lite goodwill
alltid problem vid reklamation med olika aktörer inblandade här är det leveranstid och utgående produkt
 
  • Gilla
Emanuel Björnler och 12 till
  • Laddar…
Vad är det för skada ni lidit egentligen?
Tråkig estetik i köket?
 
  • Gilla
  • Ledsen
Kanotisten och 8 till
  • Laddar…
I princip låter det som 3 olika fel. Första att skada skivan har firman som installerar orsakat.

Nästa fel är att fel skiva beställdes. Hur gick det till? Ordnade firman hela den beställningen, eller hade ni själva kontakt med IKEA? Om det inte var firman som gjorde den beställningen så kan de knappast lastas för det felet. Går det att lasta IKEA? Var det tydligt att det gällde en ombeställning, där IKEA personalen borde ha sett att den inte blev lika?

Tredje felet, fel fogfärg verkar ju helt ligga på firman, att de dessutom väntar en månad med att åtgärda det felet är väl det mest upprörande i den här historien. Hantverkaren som använder fel fogfärg borde ju för det första ha reagerat direkt, och gör man en sådan tavla så får man ju se tilla att fixa omedelbart.
 
  • Gilla
MichelleW och 6 till
  • Laddar…
C cotillion skrev:
Vad är det för skada ni lidit egentligen?
Tråkig estetik i köket?
Skadan vi lidit:

Ej fuktsäkert kök i 5 månaders tid.

En massa merarbete i form av att demontera och montera tillfälliga stänkskydd samt plocka undan och plocka fram saker.

Försening i att komma vidare med resterande delar för färdigställande av köket.

En massa tid för att ringa och rodda med detta, ta emot hantverkare, ta emot leveranser av skivor, förvaring av otympliga stänkskyddsplattor i ett antal månader.

Ovanpå det omaket av att behöva vara extra försiktig i köket under hela tiden, samt estetik. Men estetiken kan väl bortskrivas då det känns minst viktigt.
 
  • Gilla
  • Ledsen
  • Haha
  • Älska
MichelleW och 8 till
  • Laddar…
Farstatjej90
Det du beskriver i det här inlägget låter ju mer eller mindre som en normal renovering. Det är ju så det är.

Eftersom det verkar som att det blev bra till slut är det nog inte så mycket kompensation du kan hoppas på. Företag har ju rätt att ställa saker tillrätta i första hand.

Detta med flera månader försening på bänkskivan för att de förstörde den första och beställde fel på den andra hade jag provat med 50% avdrag på bänkskivan.

Fogen blev ju rätt till slut men du hade fel fog fyra veckor i onödan. Är fakturan därifrån på 8000 kr? Prova med 2000 kr avdrag....
 
  • Gilla
Voxan och 14 till
  • Laddar…
Ett par tusen.

Jag ser nog (mot vad du hoppas få medhåll om) att ni inte lidit någon direkt "skada".

Det har varit besvärligt, absolut. Men ni har inte lidit någon skada. Köket är där och allt funkar. Men det har varit lite stökigt på vägen.

Största "skadan" är nog den tid och energi som läggs på att driva runt det här, även nu när det verkar vara löst.

Det är inte alls ovanligt att man reagerar så. Jag gör det själv ibland och ser många i min närhet som definitivt gör det mer än vad som är sunt. Men det är ett typexempel på när man bör:
1. Acceptera det för vad det är
2. Andas djupt
3. Dra iväg ett lugnt meddelande, inte skrivet i affekt och med sjuttiotusen gnällord, där man bara önskar kompensation för omaket. Typ 2000:- som @Farstatjej90 drar till med ovan
4. Gå vidare och fokusera på något som är trevligt istället
 
  • Gilla
Voxan och 15 till
  • Laddar…
H hempularen skrev:
I princip låter det som 3 olika fel. Första att skada skivan har firman som installerar orsakat.

Nästa fel är att fel skiva beställdes. Hur gick det till? Ordnade firman hela den beställningen, eller hade ni själva kontakt med IKEA? Om det inte var firman som gjorde den beställningen så kan de knappast lastas för det felet. Går det att lasta IKEA? Var det tydligt att det gällde en ombeställning, där IKEA personalen borde ha sett att den inte blev lika?

Tredje felet, fel fogfärg verkar ju helt ligga på firman, att de dessutom väntar en månad med att åtgärda det felet är väl det mest upprörande i den här historien. Hantverkaren som använder fel fogfärg borde ju för det första ha reagerat direkt, och gör man en sådan tavla så får man ju se tilla att fixa omedelbart.
Tack för ett bra svar.

Eftersom vi ville vara helt "bortkopplade" från allt som hade med skivorna att göra så lät vi firman skicka alla beställningar till IKEA, sedan måste vi ändå godkänna dessa. Men vi har varit tydliga vid dessa godkännanden att skriva i svaret att vi godkänner "formellt" men att vi INTE har satt oss in i vad det faktiskt står i beställningen.

Vi vet så många som har råkat på problem med felbeställda bänkskivor och processer runt det så därför valde vi denna approach. Vi hade kunnat göra hela jobbet själva och nu ångrar vi att vi inte gjorde det. Då hade köket varit färdigt i augusti.


Eftersom skivan hade utgått så var nog meningen att IKEA skulle ha skickat båda skivorna med 90º hörn men det blev inte gjort. Det hade i så fall skett utan att vi blivit tillfrågade och vi hade då inte accepterat det för vi vill inte ha 90º framkant.

Håller med dig om fogfärgen och att det borde fixats snabbare, nu är det som det är.

Så frågan kvarstår, vad är en rimlig kompensation från just monteringsfirman. IKEA tar vi i steg 2.

Hade inte monteringsfirman varit vårdslösa vid första monteringen hade vi haft ett färdigt kök i oktober. Och ja, jag vet att de var vårdslösa för jag var i samma rum när de försökte få dit skivan.
 
Jag ska försöka mig på ett seriöst svar här:
G goeran skrev:
Men vi har varit tydliga vid dessa godkännanden att skriva i svaret att vi godkänner "formellt" men att vi INTE har satt oss in i vad det faktiskt står i beställningen.
Tyvärr låter det som att ni valt att inte lägga tid på att granska beställningen så den blev rätt, och därmed kunnat fånga sådana här saker innan de hände utan istället som du skriver tidigare valt att lägga den tiden på allt meck för att få det rätt i efterhand. Skulle inte belasta firman för det faktiskt, "formellt godkänd men jag tänker inte ta något ansvar för innehållet" är liksom inte gångbart, tyvärr.

Däremot den slarviga monteringen vid första försöket samt den dåliga fogningen, där kan det vara lämpligt att firman kanske slänger in något av goodwill. De är inte skyldiga att göra det eftersom tjänsten de facto är levererad till slut, men det vore bussigt av dem. Hade ert avtal innehållt något om dröjsmål hade du inte ställt frågan här. Ni hade säkert också kunnat komma överens om att bryta avtalet när som helst efter något av monteringsförsöken, men ni har ändå fortsatt ha förtroende för denna firma genom hela processen.

Sammanfattningsvis: Om ni inte avtalat något specifikt så hade jag inte väntat mig mycket alls, och heller inte väntat mig kunna kräva så mycket. Om de gett dig ett erbjudande, ta det och gå vidare. Tiden läker såren.
 
  • Gilla
Voxan och 10 till
  • Laddar…
janwide
G goeran skrev:
Otroligt hjälpsamt svar faktiskt!

Tack!
Det är när man får sådana otrevliga kommentarer som du fick av "returen" som funktionen "ignorera" är så skön att använda. Det finns så många hjälpsamma och trevliga på forat så man behöver inte slösa energi på trollen 😉
 
  • Gilla
  • Haha
TRJBerg och 9 till
  • Laddar…
Farstatjej90
G goeran skrev:
Skadan vi lidit:

Ej fuktsäkert kök i 5 månaders tid.

En massa merarbete i form av att demontera och montera tillfälliga stänkskydd samt plocka undan och plocka fram saker.

Försening i att komma vidare med resterande delar för färdigställande av köket.

En massa tid för att ringa och rodda med detta, ta emot hantverkare, ta emot leveranser av skivor, förvaring av otympliga stänkskyddsplattor i ett antal månader.

Ovanpå det omaket av att behöva vara extra försiktig i köket under hela tiden, samt estetik. Men estetiken kan väl bortskrivas då det känns minst viktigt.
G goeran skrev:
Tack för ett bra svar.

Eftersom vi ville vara helt "bortkopplade" från allt som hade med skivorna att göra så lät vi firman skicka alla beställningar till IKEA, sedan måste vi ändå godkänna dessa. Men vi har varit tydliga vid dessa godkännanden att skriva i svaret att vi godkänner "formellt" men att vi INTE har satt oss in i vad det faktiskt står i beställningen.

Vi vet så många som har råkat på problem med felbeställda bänkskivor och processer runt det så därför valde vi denna approach. Vi hade kunnat göra hela jobbet själva och nu ångrar vi att vi inte gjorde det. Då hade köket varit färdigt i augusti.


Eftersom skivan hade utgått så var nog meningen att IKEA skulle ha skickat båda skivorna med 90º hörn men det blev inte gjort. Det hade i så fall skett utan att vi blivit tillfrågade och vi hade då inte accepterat det för vi vill inte ha 90º framkant.

Håller med dig om fogfärgen och att det borde fixats snabbare, nu är det som det är.

Så frågan kvarstår, vad är en rimlig kompensation från just monteringsfirman. IKEA tar vi i steg 2.

Hade inte monteringsfirman varit vårdslösa vid första monteringen hade vi haft ett färdigt kök i oktober. Och ja, jag vet att de var vårdslösa för jag var i samma rum när de försökte få dit skivan.
Varför kvarstår frågan? Vi är två som föreslår 2000 kr. Är det för lite eller vad är du inte nöjd med?🤔
 
  • Gilla
Voxan och 4 till
  • Laddar…
Nissens
G goeran skrev:
Skadan vi lidit:

Ej fuktsäkert kök i 5 månaders tid.

En massa merarbete i form av att demontera och montera tillfälliga stänkskydd samt plocka undan och plocka fram saker.

Försening i att komma vidare med resterande delar för färdigställande av köket.

En massa tid för att ringa och rodda med detta, ta emot hantverkare, ta emot leveranser av skivor, förvaring av otympliga stänkskyddsplattor i ett antal månader.

Ovanpå det omaket av att behöva vara extra försiktig i köket under hela tiden, samt estetik. Men estetiken kan väl bortskrivas då det känns minst viktigt.
Det är dyrt att köpa billigt. Se det som läropengar.
 
  • Gilla
Elpatronen och 2 till
  • Laddar…
Nissens Nissens skrev:
Det är dyrt att köpa billigt. Se det som läropengar.

Så du menar att firman som installerat skivan skulle gjort ett bättre jobb om den var dyrare? Konstig inställning...
 
  • Gilla
TRJBerg och 11 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.